"Теза, яку я невтомно доношу закордонній аудиторії – не чекайте закінчення війни. Україні треба відновлюватися та відроджуватися вже. Зараз. Тут. Сьогодні. Ми вже довели, що унікальні, стійкі й працюємо, попри все. Україна – надійний партнер, що ввійде в історію як країна з унікальною банківською системою, яка повноцінно функціонує в умовах повномасштабної війни", – зазначила пані Олена.
Сьогодні можна з упевненістю сказати, що, попри масштабну війну та всі ризики, банки не припинили кредитування. Перший період: у нас була пауза – банки більше зосереджувалися на кредитних канікулах і реструктуризації. Потім дуже швидко ми обережно почали нарощувати кредитування бізнесу і сьогодні бачимо кроки більшості банків до активізації кредитування й у споживчому сегменті.
Також дуже інтенсивно кредитуємо фермерів під посів і збір врожаю – банки видали майже два мільярди євро кредитів.
Однак можливості бюджету України сьогодні вкрай обмежені, отже, забезпечити достатній рівень підтримки неможливо за рахунок лише внутрішнього ресурсу. Тому необхідна активна участь міжнародних фінансових партнерів України у фінансуванні подібних програм – за допомогою цільових грантів до бюджету України або через інші механізми розподілу коштів.
"Окрім того, інвестувати в Україні варто й суто з прагматичних міркувань закордонних інвесторів. Вести та розвивати бізнес в Україні можливо і сьогодні. Переважна частина території України доволі віддалена від фронту, хоча й може страждати від періодичних ракетних атак і відключень електропостачання. Натомість інвестор, який здатен прорахувати ризик і вийти на ринок в умовах наразі низької конкуренції, матиме найкращі перспективи на етапі відновлення економіки у поствоєнний період. Зокрема багатократну капіталізацію здійснених інвестицій", – додала пані Олена.