КСУ отклонил обжалование Закона о возобновлении кредитования

КСУ отклонил обжалование Закона о возобновлении кредитования

9 липня Велика Палата Конституційного Суду України відмовила у відкритті конституційного провадження у справі за поданням 54 народних депутатів України щодо відповідності конституційності положень п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування» (далі – Закон, Закон про відновлення кредитування).

Народні депутати оскаржували Прикінцеві та перехідні положення Закону, якими передбачається застосування останнього до відносин, що виникли після введення його в дію, а також до відносин, що виникли до введення його в дію та продовжують існувати після введення його в дію, крім частини четвертої статті 36 Закону України «Про іпотеку», що застосовується виключно до договорів і угод, укладених після введення в дію цього Закону». На думку народних обранців, такі норми порушують принцип незворотності дії закону у часі, закріплений ст. 58 Конституції України.

Однак, як неодноразово зазначала банківська спільнота, а наразі і  Конституційний суд підтвердив цю позицію, відмовивши у відкритті конституційного провадження, дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Тобто, якщо правовідносини тривають, то норми Закону можуть до них застосовуватись.

Відтепер, передбачена даним Законом можливість ефективно працювати з «непрацюючим» кредитним портфелем та застосовувати норми, якими ліквідовуються безліч схем ухилення недобросовісних боржників від неповернення кредитних коштів та виконання власних зобов’язань, захищена Конституційним Судом України.

НАБУ дякує Конституційному Суду за справедливість та переконана, що така позиція допоможе банкам відстоювати свої права у відносинах з боржниками.