Макроэкономический анализ на 10 декабря 2019

Інфляційний таргет НБУ досягнуто, зниження облікової ставки активізується. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у листопаді 2019 року додав лише 0,1% м/м. Завдяки такий нетрадиційно низькій для осені інфляції зростання ІСЦ у річному вираженні сповільнилося одразу майже на 1,5 відсоткового пункту: з 6,5% р/р у жовтні до 5,1% р/р у листопаді. Відповідно, інфляція потрапила прямо до середини цільового коридору НБУ (4-6%). Це дає підстави очікувати на активне зниження облікової ставки у наступні місяці. Зокрема, найближчий перегляд облікової ставки має відбутися 12 грудня.

Україна відновила накопичення міжнародних резервів. У листопаді міжнародні резерви Національного банку України збільшилися на 0,5 млрд. доларів США (2,5%) до 21,9 млрд. дол. США. Головним чинником збільшення резервів були інтервенції НБУ з викупу іноземної валюти в обсязі 0,9 млрд. доларів США за місяць. Зважаючи на продовження активного викупу іноземної валюти у грудні та порівняно невеликі обсяги виплат за державними боргами, варто очікувати на подальше збільшення золотовалютних резервів України.

Україна та МВФ досягли домовленості щодо нової програми. Міжнародний валютний фонд оголосив про наявність домовленості на рівні місії фонду (staff level agreement) щодо параметрів нової кредитної програми EFF терміном 3 роки та обсягом 4 млрд. СДР (еквівалент 5,5 млрд. доларів США). Ця домовленість ще має бути затверджена Радою директорів МВФ після виконання Україною обумовлених попередніх зобов’язань.

Спад у промисловості прискорився до 5%... У жовтні 2019 року виробництво промислової продукції зменшилося на 5% р/р, що стало найсильнішим спадом за останні 30 місяців. Особливо потужним було скорочення виробництва у металургії, яке склало 12% р/р.

…а роздрібні продажі прискорили зростання до 11%... У жовтні товарообіг роздрібної торгівлі збільшився на 11% р/р. За підсумками 10 місяців зростання товарообігу становило 10,2% р/р. Серед лідерів зростання – Київ і Київська область, Вінницька область.

…що супроводжується активним зростанням будівництва та вантажних перевезень автодорогами. За підсумками 10 місяців зростання вантажообігу транспорту становило 2,2% р/р, що обумовлено збільшенням автомобільних перевезень на 15,8% р/р. За цей же період обсяги будівництва збільшилися на 20,8% р/р (завдяки нежитловому та інфраструктурному будівництву).