Макроэкономический анализ на 11 декабря 2020

Інфляція взяла курс на прискорення. У листопаді індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 1,3% за місяць, що є найвищим місячним темпом інфляції за останні 2 роки. Інфляція у річному вимірі прискорилася до 3,8% (після 2,6% у жовтні). У найближчі місяці очікується подальше прискорення інфляції.

Україна знову залучає зовнішнє фінансування... Україна отримала від Європейського Союзу 0,6 млрд. євро в якості першого траншу «антикоронавірусної» програми макрофінансової допомоги, яку було ухвалено ще півроку тому. Кредит видається на 15 років за дуже низькою ставкою 0,125% річних. Одразу після цього почалося дорозміщення єврооблігацій з погашенням у 2033 році (найдовші із наявних) на суму 0,5 млрд. доларів. Орієнтовна ставка розміщення трохи вища за 6% річних, що є одним із найнижчих показників вартості запозичень через суверенні єврооблігації в історії України. Також цього тижня відновився інтерес іноземних інвесторів до облігацій внутрішньої державної позики, переважно до 5-річних ОВДП із доходністю близько 12% річних. Нерезиденти наростили обсяг ОВДП у власності на 2,2 млрд. грн. (еквівалент 78 млн. доларів). Додаткові джерела фінансування будуть використані для покриття дефіциту Державного бюджету в грудні (традиційно найбільший місячний дефіцит у бюджетному році).

…нарощуючи золотовалютні резерви. За даними Національного банку України, міжнародні резерви у листопаді практично не змінилися і становили 26,1 млрд. доларів США. Стабільність резервів було забезпечено збалансованістю руху грошових коштів, як за борговими операціями, так і за інтервенціями НБУ на міжбанківському валютному ринку. У грудні виплати за боргами держави в іноземній валюті невисокі, проте очікується суттєве надходження коштів від розміщення державного боргу. Завдяки цьому Україні вдасться наростити золотовалютні резерви на кінець 2020 року до рівня понад 27 млрд. доларів. Нагадаємо, що на початку 2020 року міжнародні резерви України становили 25,3 млрд. доларів.

Зовнішньоторгівельний товарообіг зростає. За даними Державної митної служби, експорт товарів у листопаді збільшився на 9,2% р/р. Великою мірою зростання експорту завдячує високим цінами на продукцію агропромислового та гірничо-металургійного комплексів, на які сумарно припадає понад 60% українського експорту товарів. Обсяги імпорту у листопаді відновили зростання, яке становило 2,4% р/р. Частково перехід імпорту до зростання пояснюється розмитненням імпортованого газу, який було закачано до українських підземних сховищ у попередні періоди.

Приплив клієнтських коштів до банків триває. Відповідно до оперативних даних НБУ, в листопаді залишки коштів на рахунках фізичних осіб в українських банках збільшилися на 4,7 млрд. грн. (+1,3% м/м) та на 48 млн. доларів (+0,5% м/м). У корпоративному сегменті залишки коштів на рахунках залишалися стабільними, проте у річному вимірі зростання коштів на гривневих рахунках прискорилося до 40% р/р, на валютних рахунках – до 21% р/р.