Інфляція оновила шестирічний мінімум: 1,7%. У травні 2020 року індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,3% до попереднього місяця. Зростання цін на продовольчі товари на 1,2% (внесок 0,5 в.п. до загального показника зміни цін за місяць) було компенсовано зниженням цін на природний газ на 16,8% та на пальне на 8,6%. Інфляція у річному вимірі сповільнилася до 1,7%, що є мінімальним значенням з початку 2014 року. Існує велика імовірність, що травневе значення стане мінімумом для 2020 року, проте інфляція найімовірніше залишатиметься нижчою за цільовий діапазон Національного банку України (4-6%) у найближчі місяці. Це залишає суттєвий потенціал для пом’якшення монетарної політики, який НБУ і використав через два дні після публікації даних про інфляцію у травні.
НБУ знизив облікову ставку до 6%. Зважаючи на сприятливі інфляційні та ринкові обставини, Національний банк України вирішив знизити облікову ставку з 12 червня ще на 200 пунктів до 6% річних. Це найнижчий рівень облікової ставки в історії України. Окрім самого зниження ставки, НБУ також скоригував архітектуру операційного дизайну монетарних операцій. Якщо раніше відхилення ставок овернайт від облікової ставки становило 2 відсоткових пункти, то тепер коридор звужено до 1 відсоткового пункту в кожен бік. Так, з 12 червня ставку за кредитами овернайт знижено с 10% до 7%, а ставку за депозитними сертифікатами овернайт – з 6% до 5%. Ставку довгострокового рефінансування банків від НБУ прив’язано до облікової з надбавкою 0%, тобто вона відтепер становить 6%.
Банки продовжують активно нарощувати депозити, проте зростає і обсяг готівки в обігу. У травні 2020 року тривало активне зростання коштів на рахунках клієнтів банківських установ. За місяць обсяг гривневих коштів на рахунках населення збільшився на 5,5 млрд. грн. (1,6% м/м), бізнесу – на 10,8 млрд. грн. (3,5% м/м). Також у травні зростали і залишки на рахунках у іноземній валюті: фізичні особи збільшили їх на еквівалент 9 млн. дол. США (+0,1% м/м), корпоративні клієнти – на 60 млн. дол. США (+0,8% м/м). Натомість, кредитний портфель банків мав тенденцію до скорочення: у травні гривневі кредитні вимоги скоротилися на 7,7 млрд. грн., валютні – на 138 млн. дол. США. Визначною тенденцією останніх місяців є зростання готівкової гривні в обігу. Відповідний грошовий агрегат М0 у травні збільшився на 17,3 млрд. грн. (+4,1% м/м), а його збільшення у річному вимірі сягнуло 24,6%.
Україна отримала майже 3 млрд. дол. США від міжнародних фінансових організацій. Міжнародний валютний фонд (МВФ) ухвалив нову кредитну програму stand-by для України загальним обсягом 5 млрд. дол. США. Перший транш за цією програмою у обсязі 2,1 млрд. дол. США вже було спрямовано на валютний рахунок уряду, звідки завдяки ньому будуть фінансуватися бюджетні потреби. Водночас Європейська Комісія направила до уряду України другий транш кредиту за четвертою програмою макрофінансової допомоги у розмірі 0,5 млрд. євро. Також у скорому майбутньому Україна зможе отримати фінансову підтримку від Світового банку сумарним обсягом 1 млрд. дол. США, а також перший транш нової програми макрофінансової допомоги ЄС розміром 0,6 млрд. євро. Ці кошти від міжнародних фінансових організацій не тільки перекривають всі виплати за зовнішніми боргами держави до кінця 2020 року, а й дають змогу використати частину коштів на фінансування бюджетних видатків.