Макроэкономический анализ на 13 марта 2020

Напруженість на світових ринках зростає, передаючи тиск на український фінансовий ринок. Після того як коронавірус поширився далеко за межі Китаю та став загрожувати світові пандемією із масовим спадом ділової активності, ринками поширилися панічні настрої. Світові фондові ринки зазнали значного падіння котирувань практично у всіх країнах світу, ціни на нафту зменшилися удвічі, знижуються ціни на інші сировинні товари, інвестори масово виходять із активів на ринках, що розвиваються, та вкладають гроші у найменш ризикові інструменти: облігації США, Німеччини, інших топ-економік. Не оминула ця тенденція і український ринок: котирування єврооблігацій, ОВДП зазнали суттєвого просідання, що призвело і до суттєвого тиску на обмінний курс гривні.

Національний банк знизив облікову ставку до 10% річних. На засіданні 12 березня Правління Національного банку України вирішило знизити облікову ставку ще на 100 пунктів до 10% річних. Незважаючи на напружену ситуацію на світових фінансових ринках через поширення коронавірусу та її негативний вплив на фінансовий ринок України, НБУ не тільки знизив облікову ставку до 10%, а і зберіг очікування подальшого її зниження до 7% на кінець 2020 року. Водночас регулятор зазначив, що готовий до позачергових коригуючих заходів у разі реалізації ризиків.

Інфляція сповільнилася до нового мінімуму: 2,4%. У лютому 2020 року індекс споживчих цін (ІСЦ) знизився на 0,3% до попереднього місяця. Інфляція у річному вимірі таким чином сповільнилася до 2,4%, встановивши новий мінімум за останні 6 років. У лютому дезінфляційна тенденція спостерігалася для більшості ключових товарів і послуг інфляційної корзини. Наприклад, зниження ціни на природний газ у річному вимірі сягнуло 31%, що призвело до падіння цін у компоненті інфляції житлово-комунальні послуги на 5,2% р/р.

Міжнародні резерви НБУ в лютому сягнули 26,6 млрд. доларів. Зростання резервів відбулося завдяки викупу Національним банком України в останній місяць зими з ринку 0,7 млрд. доларів. Чисті міжнародні резерви (за вирахуванням боргу України перед Міжнародним валютним фондом) сягнули нового посткризового рекорду 17,3 млрд. доларів. Рівень достатності резервів перевищує 4 місяці майбутнього імпорту, що є високим запасом міцності. Слід зазначити, що у березні золотовалютні резерви, найімовірніше, суттєво скоротяться через активні інтервенції Нацбанку з продажу іноземної валюти.

Суверенний рейтинг України підтверджено на рівні В. Міжнародна рейтингова агенція Fitch підтвердила суверенний рейтинг України на позначці В, із прогнозом «позитивний». Такий же рейтинг мають Білорусь, Камерун, Ефіопія, Гана, Монголія, Шрі-Ланка.