Макроэкономический анализ на 14 апреля 2020

Баланс банківської системи зберігається стабільним. Незважаючи на запровадження карантину та посилення тиску на фінансовий ринок, у березні 2020 року відтоки депозитів населення у банківській системі були помірними. За підсумками місяця залишки на рахунках фізичних осіб у гривні скоротилися на 1,6 млрд. грн. (0,5%), а залишки на валютних рахунках фізосіб – на 16 млн. доларів (0,2%). Співвідношення кредити/депозити зберігалося дуже низьким на рівні 0,9 (для порівняння, рік тому воно становило 1,1). Це є додатковим свідченням великого запасу міцності у банківській системі.

 

Верховна Рада ухвалила оновлений закон про бюджет-2020. Нова версія закону відображає очікування щодо втрат доходів та підвищені видатки через протидію поширенню коронавірусу в Україні. Планові доходи Державного бюджету зменшено на 120 млрд. грн. (11%) до 976 млрд. грн. План видатків натомість збільшено на 82 млрд. грн. (7%) до 1266 млрд. грн. Відповідно, розмір граничного дефіциту збільшено втричі: з 96,3 млрд. грн. (2,3% ВВП) до 298,4 млрд. грн. (понад 7% ВВП). Незважаючи на ухвалене рішення, на сьогодні залишається невизначеність щодо таких системних питань: 1) яким буде остаточний фіскальний розрив через наслідки протидії поширенню коронавірусу; 2) як забезпечити фінансування збільшеного дефіциту (очевидно, що в цьому контексті ключовою є спроможність залучення підтримки міжнародних фінансових організацій).

Карантинний ажіотаж не зміг прискорити інфляцію у березні. У березні 2020 року індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,8% до попереднього місяця. Показник інфляції передбачувано зафіксував зростання цін на певні товари бакалійної групи, сезонний перегляд цін на одяг і взуття. З іншого боку, було зафіксовано сезонний спад цін на яйця, а також подальше суттєве зниження тарифів на природний газ як товар. Оскільки у березні 2019 інфляція була навіть більшою (0,9% до попереднього місяця), то динаміка ІСЦ у річному вимірі навіть сповільнилася з 2,4% у лютому до 2,3%. Цілком імовірно, що частина цінового ажіотажу в березні статистично перенесеться у квітень, проте наразі вже спостерігається охолодження роздрібних цін на певні продовольчі товари разом із вщуханням ажіотажу. Інфляція залишається суттєво нижчою за цільовий діапазон НБУ (4-6%), що дає підстави очікувати на подальше зниження облікової ставки.

Золотовалютні резерви скоротилися, проте залишаються високими. У березні міжнародні резерви Національного банку України скоротилися на 2,1 млрд. доларів (майже 8%) до 24,9 млрд. дол. Основним чинником зниження резервів були активні інтервенції НБУ для згладжування коливань, сальдо яких становило 2,2 млрд. доларів. Чисті міжнародні резерви (за вирахуванням боргу України перед Міжнародним валютним фондом) на кінець березня становили 16 млрд. доларів, що є навіть вищим за рівень початку 2020 року. Поточна тенденція зі зниження обсягів імпорту підтримує рівень достатності резервів стабільно високим: близько до 4 місяців майбутнього імпорту товарів і послуг. Упродовж останніх 2 тижнів НБУ змінив напрям інтервенцій на валютному ринку (в бік викупу іноземної валюти), що призводить до поповнення міжнародних резервів.