Інфляція прискорилася до максимуму за два роки. У травні індекс споживчих цін (ІСЦ) зріс на 1,3% м/м, значно перевищивши очікування ринку. Основними рушіями споживчих цін в останній місяць весни були ціни на продовольчі товари та природний газ. Споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 9,5%. Це найшвидший темп інфляції за два роки. Прискорення інфляції відбувається широким фронтом: наприклад, на тлі високих цін на сировинні товари зростання індексу цін виробників промислової продукції (ІЦВ) сягнуло 33,1% р/р, що є максимумом за чотири роки. Помітне прискорення інфляції спостерігається в багатьох економіках світу.
НБУ зберіг ставку 7,5%, проте все одно вдався до більш жорсткої монетарної політики. У червні НБУ вирішив зберегти облікову ставку на рівні 7,5%, попри те, що інфляція вкотре перевищила його очікування. Водночас центробанк оголосив про суттєві зміни в дизайні монетарних операцій. По-перше, термін довгострокового фінансування обмежується з 5 до 3 років, а самі кредити видаватимуться у форматі аукціону з порівняно невеликим лімітом. По-друге, тривалість відсоткового свопу буде обмежено з 5 до 3 років. По-третє, в жовтні 2021 року взагалі заплановано відмовитися від довгострокового фінансування та відсоткових свопів. По-четверте, термін регулярних кредитів рефінансування (до 90 днів) може бути обмежено. По-п’яте, з липня строковість депозитних сертифікатів буде збільшено з 7 до 14 днів.
Завдяки високим цінам зовнішній товарообіг – найбільший за дев’ять років. Згідно з даними Державної митної служби, імпорт товарів у травні зріс на 55% р/р, а експорт – на 61% р/р. Очевидно, що суттєву роль у формуванні таких потужних показників зростання відіграє низька база порівняння, проте варто також звернути увагу на два важливі чинники: 1) високі ціни на сировинні товари, що найбільше розганяє саме український експорт; 2) активне відновлення внутрішнього попиту, що підживлює імпорт багатьох видів товарів до України. Сальдо зовнішньої торгівлі товарами в травні було додатнім і становило 0,3 мільярда доларів США.
Кредитування в національній валюті активно зростає. Відповідно до оперативних даних Національного банку України, у травні банківська система України збільшила портфель валових кредитів у національній валюті на 11,8 млрд грн (+2,7% м/м) у сегменті бізнесу та на 5,8 млрд грн (+3,2% м/м) у сегменті фізичних осіб.
Укравтодор розмістив єврооблігації. Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) здійснило випуск єврооблігацій під державні гарантії в обсязі 700 мільйонів доларів. Середній термін обігу цінних паперів становить 6,25 року (амортизуються чотирма рівними частинами у 2026–2028 рр.), купонна ставка становить 6,25% річних. Наявність державної гарантії зараховує ці цінні папери до сукупного державного боргу.