Макроэкономический анализ на 24 декабря 2020

Промисловість вийшла на майже нульову динаміку. Згідно даних Державної служби статистики, спад промислового виробництва сповільнився з 5% р/р у жовтні до 0,3% р/р у листопаді. Стрімке покращення динаміки було очікуваним: великою мірою це зумовлено низькою базою порівняння у гірничо-металургійному комплексі кінця минулого року. Так, добування металевих руд у листопаді вийшло зі спаду та одразу продемонструвало зростання на 10,6% р/р, тимчасом як металургія також припинила падіння виробництва у річному вимірі та зафіксувала збільшення виробництва на 8,2% р/р у листопаді. Ще одним осередком зростання була енергетична галузь, де минулого місяця спостерігалося збільшення випуску на 10% р/р. Водночас харчова промисловість на тлі нижчого врожаю продовжує спад, що становив 5,4% р/р у листопаді. Машинобудування залишається у стані хронічного спаду: скорочення виробництва на 15,3% р/р минулого місяця.

Роздрібна торгівля зберегла двознаковий темп зростання, незважаючи на «карантин вихідного дня». У листопаді зростання у роздрібній торгівлі сповільнилося, проте залишалося високим: 12,1% р/р після 15,2% р/р у жовтні. За підсумками 11 місяців 2020 року зростання роздрібного товарообігу сягнуло 7,8%.

Ставку ПДВ для агросировини знижено до 14%. Верховна Рада ухвалила закон, що запроваджує вже з січня 2021 року знижену ставку податку на додану вартість для поставок аграрної сировини (зерно, олійні культури, цукровий буряк, молоко, худоба).

Ціни на основні експортні товари України залишаються високими. За останні тижні суттєво збільшилися світові ціни на залізорудну сировину та чорні метали. Так, базове котирування залізної руди із вмістом заліза 62% в Китаї сягнуло 155 доларів за тону, що відповідає зростанню на 68% р/р. Ціни на основні агротовари (зерно, соняшникова олія) також зберігають двознакові темпи зростання до котирувань минулого року. Високі ціни на український експорт підтримують платіжний баланс України, проте можуть завдавати певний вплив на стимулювання інфляції всередині країни.


НБУ запровадив комплекс антикризових заходів для підтримки банків під час нового посилення карантинних заходів. Численні заходи затверджено Постановою Правління Національного банку України № 160 від 21 грудня 2020 р. Зокрема, банкам дозволено продовжувати реструктуризацію кредитів позичальників, які постраждали від обмежувальних заходів (до 30 квітня для фізосіб та 31 травня для юросіб), не погіршувати клас позичальника з урахуванням інформації з Кредитного реєстру до 29 квітня, не проводити оцінку та перевірку стану заставного майна до 30 березня, відтермінувати подання планів відновлення діяльності, не включати до них перелік критичних функцій тощо. Також подовжено дію тих антикризових заходів, які було ухвалено у 2020 році.