Макроэкономический анализ на 25 июня 2021

Споживання зростає, проте скорочення інвестицій триває. Державна служба статистики оприлюднила повні дані про валовий внутрішній продукт (ВВП) України у І кварталі 2021 року. Оцінку спаду було погіршено з 2% до 2,2% р/р. Проте динаміка складників ВВП неоднорідна. Приватне споживання демонструвало зростання третій квартал поспіль і збільшилося на 4,4% р/р. Утім, інвестиційний складник ВВП падав п’ятий квартал поспіль: зменшення становило 7,8% р/р. Зовнішня торгівля також чинила міцний негативний вплив на динаміку економіки: фізичний обсяг експорту в І кварталі скоротився на 17,4% р/р (через значно менші залишки врожаю на експорт), тоді як імпорт відновив зростання, що становило 3,7% р/р. Важливо зазначити, що через зростання цін у економіці (дефлятор ВВП) більш як на 20% номінальний ВВП у І кварталі 2021 році збільшився на 18% р/р.

Роздрібні продажі зберігають потужні обсяги. Відповідно до даних Державної служби статистики, у травні роздрібний товарообіг зріс на 22,7% р/р. Звісно, цей потужний результат завдячує ефекту низької бази порівняння. Проте в перерахунку на дворічну динаміку зростання роздрібних продажів суттєво прискорилося з 14% р/р у квітні до 19% р/р у травні, що є ознакою потужного зростання в галузі навіть за вирахуванням тимчасових статистичних ефектів.

Виробництво у промисловості залишається слабким. У травні індекс промислового виробництва продукції в Україні, згідно з даними Державної служби статистики, зріс на 5,4% р/р. Проте якщо перерахувати динаміку промисловості у дворічну, то ми насправді спостерігаємо прискорення спаду із 4,1% у квітні до 7,8% у травні. Особливо слабкими наразі є обсяги виробництва у харчовій промисловості, що вичерпала залишки торішнього врожаю: за рік обсяги виробництва цієї галузі скоротилися на 13,3%, а за два роки – на 18%. За підсумками 5 місяців 2021 року українська промисловість все ж таки зросла на 2,2%, проте в наступні місяці вже не варто очікувати суттєвого ефекту низької бази порівняння.