Макроэкономический анализ на 25 ноября 2020

Українська економіка активно відновлювалася у ІІІ кварталі. Відповідно до оперативної оцінки Державної служби статистики, реальний ВВП України у ІІІ кварталі 2020 року збільшився на 8,5% до попереднього кварталу (з урахуванням сезонності), і таким чином стрімко скоротив зниження у річному вимірі до 3,5% р/р. Це відображає ефект пом’якшення карантинних обмежень – подібна динаміка спостерігалася і у багатьох країнах світу. Проте у зв’язку із посиленням рівня захворюваності коронавірусною хворобою існує імовірність запровадження нової серії жорстких карантинних обмежень, що може відтермінувати економічне відновлення.

Роздрібні продажі продовжують активно зростати. У жовтні зростання товарообігу роздрібної торгівлі прискорилося до 15,2% р/р у реальному вимірі. Якщо зняти поправку високосного року з результату лютого 2020 року (+15,7% р/р), це найвищий темп зростання за 2018-2020 роки. За підсумками 10 місяців 2020 року роздрібний товарообіг в Україні збільшився на 7,6%. Найбільш потужним зростання роздрібних продажів було у Запорізькій і Київській областях – на 14,9% та 17,2% відповідно. Основною загрозою для галузі є можливість запровадження жорстких карантинних обмежень.

Українська промисловість у жовтні не змогла покращити динаміку. Незважаючи на покращення у деяких галузях, у жовтні спад промислового виробництва становив 5% р/р. Найбільш глибоким залишалося скорочення виробництва у машинобудуванні, що становило 18,6% р/р. Зменшення врожаю соняшнику та цукрових буряків задає негативну динаміку в харчовій промисловості. У гірничо-металургійному комплексі натомість спостерігалося покращення динаміки проти слабкої бази порівняння кінця 2019 року. За підсумками 10 місяців 2020 року промислове виробництво в Україні скоротилося на 6,8%.

Вкладники дедалі нарощують обсяги гривні в українських банках. Відповідно до оперативних даних Національного банку України, у жовтні корпоративні клієнти збільшили залишки на гривневих рахунках на 12,1 млрд. грн. (+3,2% м/м), а фізичні особи – ще на 9,1 млрд. грн. (+2,5% м/м). Залишки коштів на рахунках в іноземній валюті залишалися стабільними і у корпоративному, і у роздрібному сегментах.