Макроекономічний аналіз на 25 жовтня 2022 року

Інфляція прискорилася до 24,6%, очікується подальше прискорення. У вересні Індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився ще на 1,9% м/м. Найбільший внесок до інфляції у вересні зробило збільшення цін на фрукти та м’ясну продукцію, а також сезонне підвищення цін на одяг і взуття. Водночас трохи знизилися ціни на овочі. Завдяки цьому зростання цін на овочі в річному вимірі трохи послабшало – до 85% р/р, проте ця товарна група досі залишається найпотужнішим за значущістю драйвером інфляції. Загалом інфляція в річному вимірі прискорилася до 24,6% р/р. Попри очікуване подальше прискорення, є висока ймовірність збереження показника інфляції у межах 30% до кінця 2022 року.

Темпи зростання монетарних агрегатів нижчі за інфляцію… У вересні динаміка зростання всіх монетарних агрегатів дещо сповільнилася. Так, збільшення грошової маси (М3) становило 18,5% р/р проти 19% у серпні. Динаміка грошової бази за місяць сповільнилася з 15,2% до 15% р/р, а готівки в обігу (М0) – одразу з 17,6% до 14,5% р/р. Таким чином, динаміка обсягу грошей в економіці є значно нижчою за інфляцію. Проте також варто зважати і на часткове скорочення участі економічних суб’єктів у нормальному грошовому обігу (мешканці тимчасово окупованих територій, українці за кордоном).

…тоді як депозитна база банківської системи надалі зростає. У вересні кошти клієнтів в українських банках зросли ще на 3% м/м. Зокрема, кошти на рахунках підприємств збільшилися на 3,1% м/м і сягнули 800 млрд грн. Кошти на рахунках домашніх господарств зросли на 1,2% м/м – до 855 млрд грн.

НБУ зберігає облікову ставку на рівні 25%. Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку незмінною – на позначці 25% річних. Оновлений макроекономічний прогноз НБУ передбачає прискорення інфляції до 30% на кінець 2022 року (у попередньому прогнозі – 31%). Водночас аналітики НБУ пом’якшили прогноз економічного спаду в 2022 році з 33,4% до 31,5%. Натомість прогноз зростання реального ВВП України в 2023 році погіршено з 5,5% до 4%. На думку економістів НБУ, найбільш імовірним є підтримання розміру облікової ставки на рівні 25% до ІІ кварталу 2024 року.

Україна продовжує активний експорт зерна... На 24 жовтня експорт зерна із початку 2022/23 маркетингового року сягнув 11,85 млн т. Це означає, що Україна зберігає місячний експорт на рівні близько 4,4 млн т, якого було досягнуто у вересні. Збереження такого темпу забезпечить усі експортні потреби аграрного сектору в цьому сезоні.

…тоді як очікується значний врожай сої та гречки. На 20 жовтня Україна намолотила 29 млн т зернових культур, зокрема 19,4 млн т пшениці та 5,6 млн т ячменю (збір цих культур завершено, наразі триває збір найбільшого за вагою врожаю кукурудзи). Доволі значним очікується врожай сої – на рівні 2021 року, – що завдячує нарощенню посівних площ під цією олійною культурою. А врожай гречки, за підсумками збору 90% планових площ, уже встановив рекорд за останні п’ять років.