Макроэкономический анализ на 28 мая 2021

Україна та ЄС зберігали спад на початку року, США вже відновили зростання. Згідно оперативної оцінки ВВП, здійсненої Державною службою статистики, у І кварталі українська економіка ще була на 2% меншою, ніж на початку 2020 року. Для порівняння, у Європейському Союзі зафіксовано майже такий же спад на 1,7% р/р. Натомість економіка США вже зростала на 0,4% р/р, а китайська економіка (яка хронологічно раніше стикнулася з коронакризою) продемонструвала збільшення на 18,3% р/р проти низької бази порівняння. Подібний механізм низької бази спрацює і для ЄС, і для України у ІІ кварталі 2021 року, що стане визначальним для статистичного результату відновлення економік цього року.

Роздрібні продажі збільшилися на 34% до карантинного провалу квітня 2020 року. Відповідно до даних Державної служби статистики, у квітні роздрібний товарообіг зріс одразу на 34,3% р/р. Такі приголомшливі темпи зростання зумовлено тим, що квітень минулого року зазнав найсильнішого шоку карантинних обмежень, спрямованих на протидію поширенню коронавірусної інфекції. Навіть за умов наявності певних обмежень у квітні 2021 року роздрібні продажі продемонстрували надпотужне зростання до дуже низької порівняльної бази. За підсумками 4 місяців 2021 року роздрібні продажі збільшилися на 14%.

Виробництво у промисловості зростає до минулого року, проте досі менше за показники 2019 року. У квітні індекс промислової продукції в Україні, згідно даних Державної служби статистики, прискорив зростання до 13% р/р. Особливо потужним було зростання у легкій (+58% р/р) та вугільній (+45% р/р) промисловості. Машинобудування продемонструвало збільшення виробництва на 41% р/р у квітні. Цей потужний статистичний результат завдячує низькій базі порівняння квітня минулого року, коли промислове виробництво обвалилося на 15,1% р/р. Таким чином, за останні два роки (до квітня 2019 р.) промислове виробництво все ще скоротилося на 4,1%. Суттєве статистичне покращення показників у квітні вивело промислове виробництво у зростання на 1,5% за підсумками 4 місяців 2021 року.

Банки значно пожвавили кредитування економіки у квітні. Відповідно до оперативних даних Національного банку України, у квітні банківська система України збільшила портфель валових корпоративних кредитів на 11 млрд. грн. (+2,6% м/м) та на 0,2 млрд. доларів (+2% м/м). Завдяки потужним результатам квітня, у річному вимірі динаміка валового портфеля гривневих корпоративних кредитів змінилася зі спаду на 3,5% р/р у березні до збільшення на 1% р/р у квітні.