Макроэкономический анализ на 4 апреля 2019

Економічне зростання у 2018 році становило 3,3%. Номінальний ВВП у 2018 році становив 3559 млрд. грн., що еквівалентно 130,8 млрд. доларів США. Зростання реального ВВП у минулому році становило 3,3%, що є найкращим результатом на 7 років. Основним чинником економічного зростання було збільшення споживання домогосподарств, яке за підсумками року становило 8,9% у реальному вимірі.

Нові запозичення підтримують резерви понад 20 млрд. доларів. У березні міжнародні резерви НБУ збільшилися на 0,4 млрд. дол. США до 20,6 млрд. дол. США. Збільшення резервів відбулося завдяки надходженню коштів від запозичення під гарантії Світового банку, а також розміщення єврооблігацій, що сумарно поповнило резерви більш як на 0,9 млрд. дол. США.

Державний бюджет недовиконується за доходами. Відповідно до оперативних даних Міністерства фінансів України, Державний бюджет у І кварталі 2019 року зведено із дефіцитом 25,3 млрд. грн. при річному плані дефіциту 90 млрд. грн. На початку року держава стикнулася із недостатнім надходженням доходів, у тому числі від митниці та деяких підакцизних товарів. Так, у І кварталі 2019 року зростання доходів Державного бюджету становило 8,7% р/р, тимчасом як законом передбачено їхнє зростання на 10,6% за підсумками року.

Розмитнення автівок посилило торгівельний дефіцит. У лютому 2019 року торгівельний дефіцит України становив високі 1,1 млрд. дол. США. Проте варто зауважити, що майже 0,3 млрд. дол. США імпорту в цей місяць було сформовано операціями із розмитнення автомобілів європейської реєстрації, які раніше було тимчасово ввезено до України. У експорті, як і у попередні місяці, спостерігається жваве зростання поставок продукції агропромислового комплексу. Натомість скорочується виручка від експорту чорних металів.

Динаміка різних галузей різноспрямована. Згідно даних Державної служби статистики, за 2 місяці 2019 року обсяг промислового виробництва зменшився на 2,5% р/р. За цей же період вантажообіг транспорту зріс на 2,9% р/р, що було зумовлено нарощуванням обсягів транзиту газу та аміаку на початку року. У будівництві перші два місяці обсяги робіт зросли на 16,8% р/р. Проте варто зазначити, що у житловому будівництві у цей період зафіксовано спад на 9,8% р/р. Роздрібний товарообіг у січні-лютому збільшився на 7,4% р/р, а оптовий товарообіг – скоротився на 5,7% (через негативну динаміку промислового виробництва).