Макроэкономический анализ на 7 февраля 2019

Прибуток банківської системи у 2018 році сягнув майже 22 млрд. грн. Відповідно до зведених даних Національного банку України, у 2018 році сумарний чистий прибуток платоспроможних банків становив 21,7 млрд. грн., що є не тільки першим випадком прибутковості всієї банківської системи після кризи 2014-2015 років, але і максимальним обсягом прибутку української банківської системи за всю його історію.

Рефінансування ОВДП та викуп валюти зберегли золотовалютні резерви незмінними. У січні 2019 року міжнародні резерви Національного банку України залишилися практично незмінними на рівні 20,8 млрд. доларів. Сумарні виплати за державним валютним боргом становили майже 0,9 млрд. доларів, проте уряд здійснив нові (переважно короткострокові) запозичення через облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) у обсязі понад 0,6 млрд. доларів. Решту боргових виплат було компенсовано придбанням іноземної валюти з ринку Нацбанком, та переоцінки доларової вартості його активів. Рівень достатності міжнародних резервів НБУ становить 3,4 місяця майбутнього імпорту.

Запроваджено масштабну хвилю валютної лібералізації. З 7 лютого почали діяти норми нового Закону «Про валюту та валютні операції», а також ухвалені Національним банком України супроводжуючі рішення щодо запровадження валютної лібералізації. Відтепер юридичні особи можуть вільно користуватися рахунками за кордоном, скасовано валютний нагляд за операціями обсягом до 150 тис. грн., термін розрахунку за зовнішньоекономічними операціями подвоєно до 365 діб, фізичні особи можуть купувати та продавати іноземну валюту у онлайн-режимі, юридичні особи можуть накопичувати іноземну валюту для погашення зовнішніх позик, а режим попереднього резервування коштів під купівлю іноземної валюти скасовано. Додатково з 1 березня норматив обов’язкового продажу валютної виручки буде знижено з 50% до 30%.

Зростання реальної середньої зарплати у 2018 році становило 12,5%. У грудні динаміка реальних зарплат сповільнилася до 9,8% р/р на тлі сповільнення темпу зростання номінальної середньої зарплати до 20,5%. Середня зарплата за підсумками 2018 року становила 8865 грн., що на 25% вище показника 2017 року.