НАБУ достигла решения вопроса о базе активов

НАБУ достигла решения вопроса о базе активов

ДФСУ нарешті змінила свою офіційну позицію, що стосується питання визначення розміру балансової вартості активів, що береться для розрахунку ліміту резерву для цілей оподаткування. Попередня позиція і трактування норм Податкового кодексу вкрай негативно впливала на результати економічної діяльності банківських установ та створювала конфлікти при перевірці банків з боку фіскальних органів.

Позиція ДФС полягала в тому, що для розрахунку ліміту для цілей застосування пункту 1 підпункту 139.3.3 пункту 139.3 статті 139 Податкового кодексу України НЕ враховується сукупна балансова вартість всіх активів, яким притаманний ризик знецінення відповідно до положень міжнародних стандартів фінансової звітності.

Проте банківська спільнота та експерти провідних аудиторських компаній категорично не погоджувались з даними висновками та наполягали на тому, що для визначення граничного ліміту, перевищення розміру резерву над яким збільшується фінансовий результат до оподаткування, має використовуватись сукупна балансова вартість активів, яким притаманний ризик знецінення відповідно до положень МСФЗ, незалежно від факту формування резерву за такими активами.

Протягом 2016-2017 років НАБУ неодноразово зверталась до Мінфіну, як до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, з проханням поставити крапку в ситуації, що склалася. В свою чергу, міністерство у листі на адресу ДФСУ чітко висловило свою позицію, яка збігається з думкою банківської спільноти, але офіційного погодження з боку фіскальної служби, банківська спільнота досі не мала.

І ось нарешті, Державна фіскальна служба України надала офіційну відповідь, з урахуванням позиції Мінфіну та банківської спільноти з позицією, щодо врахування банками балансової вартості активів при розрахунку різниці для цілей оподаткування відповідно до п.п «а» п. 1 п.п.139.3.3 п.139.3 ст. 139 ПКУ. Для визначення граничного розміру ліміту має використовуватись сукупна балансова вартість активів, незалежно від факту формування резерву за такими активами. З відповіддю ДФСУ можна ознайомитись тут https://nabu.ua/images/uploaded/sys_media_doc/doc_8c66cccc41b956ecdc0099d2252f1c90.pdf


НАБУ дякує Міністерству фінансів України, Державній фіскальній службі України та всім партнерам за конструктивні зустрічі, відкрите обговорення та вирішення чутливого для кожного банку питання.

Окрім цього, експертами Комітету з питань оподаткування та обліку, НБУ, аудиторських компаній та Світового банку розроблено проект Узагальнюючої податкової консультації по практичному застосуванню п.139.3 ст.139 ПК України, який наразі знаходиться на розгляді у Мінфіні.

Комітет з питань оподаткування та обліку один із трьох комітетів НАБУ.

Голова Комітету – Михайльо Вікторія Вікторівна.