
З жовтня 2016 року в Україні діє Закон України «Про фінансову реструктуризацію», який базується на кращих світових практиках – Стамбульському та Лондонському підходах до урегулювання заборгованості корпоративних боржників перед банківськими установами.
НАБУ спільно з ЄБРР є активними учасниками процесу розробки цього Закону та забезпечують адміністративну і фінансову підтримку Секретаріату фінансової реструктуризації, основним завданням якого є забезпечення проведення процедур фінансової реструктуризації відповідно до положень зазначеного Закону.
За результатами реалізації Закону станом на 01.01.2019 року Секретаріатом зареєстровано 21 процедуру на загальну суму 27,5 млрд. грн., з яких успішно завершено (підписано план реструктуризації) 17 процедур на загальну суму 22,6 млрд. грн.
В тому числі, в 2018 році відкрито 12 процедур на суму 19,5 млрд. грн., реструктуризація заборгованості проведена в 10 процедурах на суму 16,9 млрд. грн.
Аналізуючи вплив Закону на галузі економіки, то найбільший обсяг заборгованості, що реструктуризована або процедури урегулювання знаходяться у стадії завершення, у сфері операцій з нерухомістю – це 43,32% від загальної суми усіх процедур або 11 931 млн.грн. У галузі металургії дещо менший обсяг - 8,81% від усіх процедур або 5 180 млн. грн., роздрібна торгівля -12,88% або 3 548 млн. грн., сільське господарство-18,56% або 5 111 млн. грн. Інші галузі - 6,5% або 1 636 млн. грн.
Дія Закону триває – банки та боржники, які вивчили цей інструмент, продовжують використовувати його. Так, з початку 2019 року відкрито три нових справи щодо фінансової реструктуризації заборгованості. Деталі на сайті Секретаріату https://fr.org.ua/
Лідером банківського сектору щодо проведення процедур фінансової реструктуризації залишається Ощадбанк, разом з цим банки та фінансові компанії почали активніше застосовувати цей інструмент – Законом про фінансову реструктуризацію вже також скористалися Укргазбанк, Індустріалбанк, Альфа Банк, ТОВ «Морган Кепітал» та ін.