
Останнім часом все частіше піднімається питання щодо необхідності підвищення суми відшкодування вкладів Фондом гарантування. Останні зміни на законодавчому рівні відбулись у 2012 році, було зафіксовано суму відшкодування у розмірі 200 000 грн. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на Круглому столі з НАБУ 24.09.2020 р. поділився з банківською спільнотою інформацією про можливі зміни суми гарантування та про інші новації, що готуються до Закону про систему гарантування вкладів фізичних осіб.
На початку зустрічі Олена Коробкова, Виконавчий директор НАБУ, зазначила, що більшу увагу буде приділено питанню очікуваних змін до Закону про систему гарантування – основні питання від банків надійшли саме у цій площині. Разом з цим – щодо питань звітності до Фонду - НАБУ підготує окрему зустріч. Крім того, інформувала, що на сьогодні вже стає очевидним, що найближчим часом зміни до Закону про систему гарантування будуть оприлюднені та внесені до Парламенту. Тому банки, у першу чергу, хотіли б почути позицію Фонду: які зміни заплановано внестидо діючого Закону та коли банки зможуть ознайомитись з новим законопроектом? Цікавлять питання а) чи плануються зміни до розрахунку регулярного диференційованого збору?; б) чи буде збільшення гарантованої суми відшкодування?; в) як це вплине на відрахування банків до Фонду?; г) які додаткові джерела фінансування можуть бути задіяні у поповненні резервів Фонду окрім банків? Також, у зв’язку з карантинними обмеженнями, звучало питання щодо дистанційних перевірок банків ФГВФО.
Представники Фонду озвучили, що в межах змін чинного законодавства опрацьовується можливість підняття суми гарантування вкладів до 600 000 грн. Така сума, за даними Фонду, дозволяє не знижувати базовий рівень фінансової стійкості Фонду. Однією з умов підняття суми гарантування вкладів, є проведення реструктуризації заборгованості Фонду перед Міністерством фінансів України.
В той же час Фонд запевнив, що не планує перекладати тягар підняття суми гарантування на банки. Найближчим часом не заплановано змінювати ні базові ставки відрахувань, що зараз прийняти у діючому Законі, ні механізм розрахунку диференційованих відрахувань до Фонду. За словами представників Фонду – система диференційованих внесків побудована на принципах стимулювання банків до відмови від прийняття надмірних ризиків і забезпечення більшої справедливості збору внесків до Фонду, забезпечення транспарентності та об’єктивності через об’єктивні кількісні та якісні показники для моделі, вибору релевантних та об’єктивних показників і визначення їх порогових значень на основі статистичного тестування, а також на основі ретроспективної інформації щодо неплатоспроможних банків, тому на сьогодні вона є функціонуючою та ефективною. Було підкреслено, що серед важливого зараз на обговоренні – посилення відповідальності власників та керівників фінансових установ за порушення законодавчих норм з питань гарантування вкладів.
Також було повідомлено про важливі зміни в діючій нормативній базі Фонду щодо поточних питань з формування звітів та оголошено, що найближчим часом заплановане проведення додаткової зустрічі з банками.
Сподіваємось на подальшу плідну працю з ФГВФО – партнером банківської системи.