20.12.2019 року ВРУ прийняла в цілому ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку із вдосконаленням процедури проведення фінансової реструктуризації та щодо вдосконалення оподаткування операцій фінансового лізингу» (проєкт № 2358). НАБУ підтримувала зазначений законопроєкт відповідними зверненнями на адресу профільного Комітету ВРУ.
НАБУ є одним із ініціаторів запровадження процедури фінансової реструктуризації. З 2017 року при НАБУ працює Секретаріат фінансової реструктуризації, що дає можливість глибоко аналізувати необхідність ефективність даної процедури. Ми підтримували необхідність впровадження податкових пільг для того щоб цей інструмент став ще більш цікавим та затребуваним для боржників і банків. На сьогодні в процесах реструктуризації 34 справи на загальну суму близько 45 млрд.грн., із яких завершених процедур (із успішним затвердженням планів реструктуризації) 28 справ на загальну суму близько 39 млрд.грн., в процесі роботи 6 справ на загальну суму близько 6 млрд.грн.
Прийнятий закон ліквідує законодавчу прогалину під час оподаткування ПДВ операцій фінансового лізингу. Продовження пільг (до 1 січня 2023 року) щодо операцій з поставки товарів для погашення боргу, а також звільнення від оподаткування поставки майна, яке отримано банком в рахунок погашення боргу сприятимуть зростанню зацікавленості сторін у застосуванні фін.реструктуризації. Крім того, оподаткуванням ПДВ звільнено операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що було отримано ними від боржників, поручителів (майнових поручителів – заставодавців, іпотекодавців) боржників.
Уточнено правила визначення бази оподаткування ПДВ по операціях з постачання товарів, які були повернуті лізингоодержувачем лізингодавцю за договором фінансового лізингу у зв’язку з його невиконанням чи неналежним виконанням.
До 1 січня 2023 року продовжено тимчасову норму щодо особливостей податкового обліку по податку на прибуток підприємств в процесі фінансової реструктуризації та внесено термінологічні зміни до зазначеної норми.
НАБУ переконана, що прийнятий закон сприятиме зменшенню рівня NPL у портфелях банківських установ.
Дякуємо Парламенту за підтримку ініціативи, що важлива для економіки країни!