
Підрозділи Державної фіскальної служби знову намагаються трактувати міжнародні стандарти фінансової звітності. Податківці вкотре інтерпретують чинне законодавство, перебираючи на себе повноваження інших відомств. Цього разу фіскалам не сподобалося, як банки відображають у податковому обліку перерахунок курсової різниці за сформованим страховим резервом.
Відповідно до Законів України «Про бухгалтерський облік та звітність в Україні», «Про Національний банк України» та «Про банки і банківську діяльність» банки не керуються надуманими приписами фіскалів, а забезпечують бухгалтерський облік та складання фінансової звітності згідно з вимогами стандартів та правил ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності, встановлених Національним банком та міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ).
НАБУ на початку 2017 року вже відстоювала позицію банків, після проведення Державною фіскальною службою планової перевірки одного з великих комерційних банків. Тоді Асоціація зверталася до ДФС, Міністерства фінансів України та до НБУ з проханням визнати у фінансовому результаті курсових різниць від переоцінки резерву (зменшення корисності активу) як складової балансової вартості монетарного фінансового активу в іноземній валюті. Банкіри запросили до діалогу представників Мінфіну, Ради бізнес-омбудсмена, ДФС та Нацбанку. В результаті податківці визнали свою помилку, про що офіційно підтвердили у відповідному листі.
Однак у 2018 році окремі підрозділи ДФС знову підняли це питання при перевірці іншого банку. На аргументовані заперечення банкірів, в яких вони посилалися на згадуваний вище лист, представники головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві реагували негативно, відмовляючи враховувати позицію свого відомства.
НАБУ знову звернулась до Мінфіну та НБУ, тим самим закликаючи урядовців вплинути на підрозділи ДФС.
У відповідь на лист Асоціації, Національний банк України у своєму листі від 02.03.2018 №60-0006/12569 заперечив правомірність тлумачень контролюючими органами порядку ведення бухгалтерського обліку, оскільки це питання віднесено до сфери регулювання НБУ. Ознайомитись з листом регулятора можна за посиланням: https://nabu.ua/ua/aktualni-pitannya-po-zastosuvannyu-podatkovogo.html.