НБУ утвердил нормы привлечения нового капитального инструмента к капиталу банков

НБУ утвердил нормы привлечения нового капитального инструмента к капиталу банков

Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні доповнена новими нормами щодо Порядку отримання дозволу на врахування залучених коштів капітального інструменту з умовами списання/конверсії до капіталу банку.

НАБУ неодноразово виходила з пропозиціями до регулятора, зокрема, листом № 4488-13/02, про введення додаткових інструментів, які банки могли використати в якості підняття рівня капіталу банків, а саме, мова йшла про введення так званого "безстрокового субординованого боргу".

Новий капітальний інструмент з умовами списання/конверсії – це інструмент, який включатиметься до капіталу 1 рівня (основного капіталу) банку і вже зараз дозволить банкам значно підвищити свій рівень капіталізації, та розширити можливості банків щодо нарощування активів.

Новий інструмент має особливі умови залучення, використання та повернення:

  • залучається на строк не менш ніж 50 років та не передбачає жодних умов, які б надавали право Інвестору за Інструментом вимагати його дострокового погашення. Проте передбачається право вчинення правочину щодо заміни Інвестора за Інструментом – у разі намірів Інвестора за Інструментом здійснити відступлення права вимоги за Договором новому Інвестору за Інструментом. Врахування до капіталу банку відбувається з дозволу регулятора;
  • зорієнтований на поглинання збитків банку через конверсію або списання зобов’язань за таким інструментом за рахунок коштів інвесторів, а не за рахунок коштів інших кредиторів та держави при настанні тригерної події - зменшення рівня достатності основного капіталу банку (без врахування інструменту) нижче 6,25%;
  • надає широкі можливості Банкам щодо підняття рівня капіталу через залучення до роботи нових Інвесторів, проте і накладає велику відповідальність щодо контролю за операціями банку.


НАБУ вітає прийняття нових нормативних ініціатив спрямованих на підвищення капіталізації банківської системи. Приємний подарунок від НБУ під ялиночку банкам!