Взаимная нестабильность кредиторов и потребителей сдерживает кредитование

Взаимная нестабильность кредиторов и потребителей сдерживает кредитование
Розраховувати на суттєве зростання обсягів кредитування в Україні найближчим часом поки зарано. Натомість змінити ситуацію можливо за рахунок удосконалення законодавства та судової практики з метою захисту прав як споживачів, так і кредиторів. З таким висновком погодилися учасники міжнародної конференції «Захист прав споживачів фінансових послуг 2017», яка 12 вересня проходила  у Києві

Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» презентував результати дослідження ринку споживчого кредитування на міжнародній конференції «Захист прав споживачів фінансових послуг: шлях до розбудови довіри», яку було організовано Проектом та Національним банком України. Співорганізатором конференції стала Незалежна асоціація банків України.

Комплексне дослідження проводилося компанією «GFK-Ukraine» та ґрунтувалося на основних видах споживчих кредитів, які надаються банківськими та небанківськими установами: автокредити, іпотека та кредити через кредитну картку, кредити до зарплати, кредити на побутові товари, кредити готівкою. Дослідження складається з трьох хвиль, першу з яких було проведено до 20 червня 2017 року. Друга хвиля буде проведена у грудні 2017 року, а третя – у червні 2018 року.

«Дослідження показало, що український споживач все ще залишається вразливим та незахищеним під час отримання кредитів. Далеко не всі фінансові установи встановлюють чесні та прозорі процедури споживчого кредитування, – зауважила під час презентації дослідження Юлія Вітка, заступник керівника Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». – Ми дуже сподіваємось, що ситуація зміниться на краще, оскільки влітку цього року почав діяти Закон «Про споживче кредитування». Проект буде здійснювати моніторинг дотримання цього закону за допомогою проведення ще двох хвиль».

У свою чергу, Катерина Рожкова, заступник Голови НБУ, вважає, що відсутність комплексного захисту прав споживачів фінансових послуг не сприяє встановленню довірливих взаємовідносин між банками та споживачами. «Прийняття законопроекту щодо вдосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг, який готується на повторне друге читання у Верховній Раді, дозволить створити правове підґрунтя взаємодії фізичних осіб з банками та фінансовими компаніями за європейським зразком. НБУ отримає мандат на впровадження фінансової обізнаності та повноваження визначати і контролювати мінімальний обсяг інформації, яка має надаватися споживачеві щодо кожного виду банківських послуг, якщо це не врегульовано законодавством», – зазначила Катерина Рожкова.

altРуслан Демчак, народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності, під час конференції запевнив, що законопроект 2456-д щодо вдосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг має великі шанси бути прийнятим у ВРУ вже цієї осені.

Наразі банківська система має достатню ліквідність для відновлення кредитування, проте банки повинні бути впевнені, що їх права захищені, а їх кошти будуть повернуті позичальниками.

«Банківська спільнота, більшість з якої представляє НАБУ, зацікавлена у відновленні кредитування. Ми виступаємо за прозорі правила гри для всіх без виключення учасників ринку та за відповідальне кредитування. Ми хочемо зрощувати свого клієнта в умовах цивілізованої конкуренції та зрозумілих, чітко прописаних законів, які стоять на захисті прав не тільки споживачів, а й кредиторів. Численні прогалини у законодавстві дозволяють позичальникам уникати погашення кредитів. При цьому коло надійних та доброчесних позичальників, які сумлінно виконують власні зобов’язання, дуже обмежене», - зазначив Роман Шпек, Голова Ради НАБУ.

Натомість наявність значної кількості непрацюючих кредитів (станом на 01.08.2017 NPL – 58% загального портфелю) стримує перезавантаження ринку кредитування та пригнічує спроможність банків видавати нові кредити.