Питання нотаріального посвідчення договорів іпотеки наступної черги та внесення змін до опису технічних характеристик об’єкту нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

Суть питання: 

В практиці банків виникла проблема з нотаріальним посвідченням та державною реєстрацією договорів іпотеки наступної черги через колізію положень статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон), що виникла з набуттям чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" № 340-ІХ від 05.12.2019 р.
 
Згідно зі ст. 24 Закону підставою для відмови в державній реєстрації прав, зокрема, є: «6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;»
 
Окрім цього відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону: «4.Відмова в державній реєстрації прав з підстави, зазначеної у п. 6 ч. 1 цієї статті, не застосовується у разі: 4) державної реєстрації інших обтяжень речових прав на нерухоме майно (крім іпотеки);»
 
З огляду на цю норму, унеможливлюється державна реєстрація іпотеки наступної черги (і використання такого виду забезпечення, наприклад, при рефінансуванні кредитів), що суперечить іншим законодавчим актам України та значно ускладнює реалізацію угод з клієнтами.
 
Крім того,  не вирішена проблема щодо внесення змін до опису технічних характеристик об’єкту нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за результатами проведення будівельних робіт, проведення яких не потребує отримання дозвільних документів та не є реконструкцією, які зазначені у постанові КМУ «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» від 07.06.2017 № 406. Що призводить до того, що Реєстр не містить актуального та коректного опису об’єкту нерухомого майна та відповідно реєстрація права власності, як дія офіційного визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, фактично теж здійснена у відношенні вищезазначеного об’єкту нерухомого майна з неактуальним описом. 


 
Статус:

Опрацьовується Комітетом. Розроблено проект Закону.


 
Позиція Комітету: