Проблемная задолженность и финансовая реструктуризация: преимущества и результаты

Проблемная задолженность и финансовая реструктуризация: преимущества и результаты


1 березня відбулась ІХ міжнародна конференція «Управління проблемною заборгованістю. Інновації 2019», яку провела компанія «Business-Format», за інформаційної підтримки НАБУ

Захід був максимально практично направленим, включаючи в себе панельні дискусії, інтерактивну бліц-сесію та тематичні блоки. Порядок денний включав такі актуальні питання як стратегія роботи з проблемною заборгованістю, сollection майбутнього, як банку повернути свої кошти? Технології стягнення проблемної заборгованості, а також ефективна робота з проблемною заборгованістю в епоху Digital.

Спікером від НАБУ була Ірина Мудра, член Комітету НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів, заступник директора департаменту заборгованості та стягнення - начальник управління реструктуризації АТ«Ощадбанк». Ірина презентувала доповідь про організаційну ефективність роботи із проблемною заборгованістю: фінансову реструктуризацію.

Спікер наголосила на інструментах роботи з проблемною заборгованістю в банках, організацію процесу управління нею, механізмах вирішення питання NPL, проаналізувала ключові практичні моменти фінансової реструктуризації в рамках Київського підходу. Так, результатом такої реструктуризації для сторони банку є те, що боржник починає обслуговувати свій борг - банк отримує грошові потоки. Фактично, при фінансовій реструктуризації банк отримує певні перспективи погашення основної заборгованості в доступному для огляду майбутньому (10-12 років), при цьому посилюється юридична позиція кредитора в частині звернення стягнення на заставне майно, встановлюється жорсткий контроль та моніторинг за фінансовою та бізнес діяльністю боржника/бізнес групи, оформляється додаткова порука бенефіціарних власників тощо. Окремо зроблено акцент на важливості залучення незалежного експерта – репутабельної міжнародної аудиторської консалтингової компанії для здійснення незалежного огляду фінансово-господарської діяльності боржника/бізнес групи. В свою чергу для боржника полегшені умови обслуговування боргу - поступове фінансове оздоровлення, зрозумілі перспективи майбутнього, відхід від валютного ризику, податкові пільги у разі передачі заставного майна у власність кредитору, додаткове фінансування (при необхідності) для відновлення нормальної діяльності та замість агресивного кредитора – лояльний партнер з можливістю розширення співробітництва.

У підсумку, Ірина продемонструвала ефективність та механізм фінансової реструктуризації за допомогою практичного кейсу – перша процедура реструктуризації АТ «Ощадбанк», проведена в вересні 2017 (case study). Сформульовано ключові показники та проблематику реструктуризації, проаналізовано обраний сценарій реструктуризації та перспективи відновлення платоспроможності боржника.