В НАБУ обсудили статотчетность в связи расчетом открытой валютной позиции и FATCA

В НАБУ обсудили статотчетность в связи расчетом открытой валютной позиции и FATCA

06.02.20 відбулося  чергове  засідання Комітету НАБУ з питань оподаткування і обліку.


На засіданні, за участі понад 40 представників банків-членів НАБУ та Департаментів відкритих ринків та бухгалтерського обліку НБУ, обговорювались такі питання:

  1. Зміни до Методики розрахунку уповноваженими банками лімітів відкритої валютної позиції та подання файлу статистичної звітності № 43.
  2. Зміни до плану рахунків бухгалтерського обліку банків України  в зв’язку з вступом в дію  Постанови №1:
  • Зарахування коштів на рахунки клієнтів-резидентів  від нерезидентів;
  • Використовування розподільчого рахунку при зарахуванні коштів в іноземної валюті, які надійшли із за кордону на користь самозайнятої особи;
  • Перенесення залишків коштів клієнтів – інвесторів.
  1. Застосування  ст.69.8 до ПКУ «Особливості подання звітності за підзвітними рахунками (FATCA)».


Учасники засідання дискутували щодо концепції нового розрахунку  ліміту валютної позиції, в якому  замість сум активних залишків наявних у банку фінансових інструментів з індексованою вартістю, включається сума еквівалента дельти валютного деривативу через зростання/зниження офіційного курсу гривні до  іноземної валюти. Також індексація до іноземної валюти передбачена за договорами оренди, яких досить багато у банків, відповідно до п. 14 пп.2)  глави 2 розділу VIII Постанови № 480.

Як наголосили банки, у такому випадку перерахунок справедливої вартості треба робити щодня та подавати розраховане значення у файлі статистичної звітності 43X і, як наслідок, дана норма потребує значної автоматизації та переналаштування багатьох процесів при закритті операційного дня.

Банки звернулися до представників НБУ з проханням: при  розрахунку справедливої вартості валютних  деривативів і інструментів, індексованих до іноземної валюти, та їх відображення у бухгалтерському обліку, ввести тестовий період дослідної експлуатації файлу 43Х до 01.04.2020 року,  під час якого до банків не будуть застосовуватись штрафні санкції та створити спільну робочу групу з метою відпрацювання алгоритму розрахунку відкритої валютної позиції.

Другий блок питань був обумовлений зміною до Плану рахунків. При практичному впровадженні даної Постанови у банків виникли деякі технічні та методологічні труднощі. Протягом розгляду  нетипових ситуацій,  керівник Департаменту бухгалтерського обліку відповідав на питання присутніх, надавав пояснення і консультаційні поради щодо використання норм Постанови №1 у практичній роботі.


Щодо складності застосування ст.69.8 до ПКУ «Особливості подання звітності за підзвітними рахунками (FATCA)» - ситуація може бути покращена, оскільки наразі в Мінфіні почала роботу робоча група з підготовки проектів форми звіту про підзвітні рахунки, порядку її заповнення і подання фінансовими агентами до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Члени Комітету з питань оподаткування та обліку, які включені до РГ, запрошують фахівців банків, що зацікавлені у вирішення даних питань, долучитися до відпрацювання матеріалів, які будуть надаватися до Мінфіну у консолідованому вигляді.

 Матеріали  для відпрацювання вже є та викладені на сайті НАБУ за посиланням https://nabu.ua/ua/zu-pro-vnesennya-zmin-do.html


НАБУ щиро дякує представникам регулятора, які знайшли час для відкритого та дуже детального спілкування з банками. А також всім учасникам засідання за активну участь у обговоренні проблемних питань та надання практичних порад своїм колегам.