
06.02.20 відбулося чергове засідання Комітету НАБУ з питань оподаткування і обліку.
На засіданні, за участі понад 40 представників банків-членів НАБУ та Департаментів відкритих ринків та бухгалтерського обліку НБУ, обговорювались такі питання:
- Зміни до Методики розрахунку уповноваженими банками лімітів відкритої валютної позиції та подання файлу статистичної звітності № 43.
- Зміни до плану рахунків бухгалтерського обліку банків України в зв’язку з вступом в дію Постанови №1:
- Зарахування коштів на рахунки клієнтів-резидентів від нерезидентів;
- Використовування розподільчого рахунку при зарахуванні коштів в іноземної валюті, які надійшли із за кордону на користь самозайнятої особи;
- Перенесення залишків коштів клієнтів – інвесторів.
- Застосування ст.69.8 до ПКУ «Особливості подання звітності за підзвітними рахунками (FATCA)».
Учасники засідання дискутували щодо концепції нового розрахунку ліміту валютної позиції, в якому замість сум активних залишків наявних у банку фінансових інструментів з індексованою вартістю, включається сума еквівалента дельти валютного деривативу через зростання/зниження офіційного курсу гривні до іноземної валюти. Також індексація до іноземної валюти передбачена за договорами оренди, яких досить багато у банків, відповідно до п. 14 пп.2) глави 2 розділу VIII Постанови № 480.
Як наголосили банки, у такому випадку перерахунок справедливої вартості треба робити щодня та подавати розраховане значення у файлі статистичної звітності 43X і, як наслідок, дана норма потребує значної автоматизації та переналаштування багатьох процесів при закритті операційного дня.
Банки звернулися до представників НБУ з проханням: при розрахунку справедливої вартості валютних деривативів і інструментів, індексованих до іноземної валюти, та їх відображення у бухгалтерському обліку, ввести тестовий період дослідної експлуатації файлу 43Х до 01.04.2020 року, під час якого до банків не будуть застосовуватись штрафні санкції та створити спільну робочу групу з метою відпрацювання алгоритму розрахунку відкритої валютної позиції.
Другий блок питань був обумовлений зміною до Плану рахунків. При практичному впровадженні даної Постанови у банків виникли деякі технічні та методологічні труднощі. Протягом розгляду нетипових ситуацій, керівник Департаменту бухгалтерського обліку відповідав на питання присутніх, надавав пояснення і консультаційні поради щодо використання норм Постанови №1 у практичній роботі.
Щодо складності застосування ст.69.8 до ПКУ «Особливості подання звітності за підзвітними рахунками (FATCA)» - ситуація може бути покращена, оскільки наразі в Мінфіні почала роботу робоча група з підготовки проектів форми звіту про підзвітні рахунки, порядку її заповнення і подання фінансовими агентами до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Члени Комітету з питань оподаткування та обліку, які включені до РГ, запрошують фахівців банків, що зацікавлені у вирішення даних питань, долучитися до відпрацювання матеріалів, які будуть надаватися до Мінфіну у консолідованому вигляді.
Матеріали для відпрацювання вже є та викладені на сайті НАБУ за посиланням https://nabu.ua/ua/zu-pro-vnesennya-zmin-do.html
НАБУ щиро дякує представникам регулятора, які знайшли час для відкритого та дуже детального спілкування з банками. А також всім учасникам засідання за активну участь у обговоренні проблемних питань та надання практичних порад своїм колегам.