В НАБУ обсудили проект о защите прав кредиторов на времеренной оккупированной территории Украины

В НАБУ обсудили проект о защите прав кредиторов на времеренной оккупированной территории Украины
Внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (щодо встановлення строків позовної давності до вимог кредиторів (кредитодавців)» дозволить захисти права та інтереси кредиторів. Обговорення законодавчої ініціативи проходило в НАБУ під час чергового засідання Комітету з питань захисту прав кредиторів

Наразі в Україні відсутні реальні правові механізми для повернення банками та іншими фінансовими установами кредитів, що надавалися клієнтам до окупації території АР Крим та м. Севастополь. Стягнення заборгованості з позичальників та їх поручителів унеможливлюється тим, зокрема, що рухоме або нерухоме майно, передане в заставу (іпотеку) під кредит, знаходиться на тимчасово окупованій території України.

Законопроектом № 7045 «Про внесення змін до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» пропонується встановити право вимоги кредиторів щодо стягнення заборгованості з позичальників та їх поручителів за кредитними договорами, включно з вимогами про стягнення неустойки (штрафу, пені) від дня, наступного за днем повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України. При цьому, передбачається встановити позовну давність строком у три роки.

Загалом, банки підтримали цю законодавчу ініціативу, проте наголосили на тому, що окремі норми законопроекту потребують вдосконалення. Саме тому було вирішено розробити додаткові пропозиції до цього законопроекту та направити спільну позицію банків до Національного банку України та профільного Комітету ВРУ.

Під час заходу, члени Комітету також обговорили законопроект № 6761 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підвищення достовірності і повноти інформації у кредитній історії та захисту прав суб'єктів кредитної історії)». Було вирішено підготовити пропозиції до цього законопроекту та направити до НБУ та профільного Комітету ВРУ.