Відбувся вебінар на тему ринку торгового фінансування та факторингу в Україні під час війни

Організаторами заходу виступили Європейський банк реконструкції та розвитку, Незалежна асоціація банків України, ініціатива EU4Business і Український альянс торгового фінансування та факторингу.

Основна тема події – функціонування ринку торгового фінансування та факторингу в умовах війни, підтримка ринку з боку регулятора, основних гравців і міжнародної спільноти.

Із вітальним словом виступили заступник Голови НБУ Сергій Ніколайчук, Голова Ради НАБУ Олена Коробкова, Francis Malige, Managing director, Financial Institutions, EBRD та Julda Kielyte, Head of team for Social-economic and fiscal reforms, Support Group for Ukraine, European Commission.

«Важливим елементом стійкості економіки та її відновлення після Перемоги є ефективна та взаємовигідна кооперація корпоративного бізнесу з фінансовим сектором», – наголосив Сергій Ніколайчук.

Він додав, що сучасні механізми торговельного фінансування можуть спростити доступ до фінансування оборотного капіталу для всіх учасників торговельних відносин. Це сприятиме відновленню торговельної діяльності.

У свою чергу Голова Ради НАБУ Олена Коробкова зазначила, що наприкінці травня частка підприємств, які повністю зупинили діяльність, становила 14%, а які скоротили виробництво більш ніж на половину – 22%. На довоєнному рівні працює майже чверть компаній, переважно розташованих на заході України.

«Що ж потрібно, аби відновлюватися? Звісно, фінансування. І тут може допомогти факторинг. Нагадаю, клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб’єктом підприємницької діяльності. Факторинг може застосовуватися щодо будь-яких торгових операцій, за яких виникає відкладене грошове зобов’язання. Тобто сьогодні факторинг може допомогти нам подолати кризу, а в той самий час ми можемо використати цю кризу, аби розвинути необхідний і в мирні часи інструмент фінансування. Факторинг добре працює у світі. Однак в Україні факторинг більше сприймається як явище, що полягає у відступленні протермінованої заборгованості. Тобто у продажу «проблемних» боргів. Ми маємо і можемо змінити цю ситуацію», – впевнена пані Олена.

Водночас Francis Malige наголосив, як якісно сьогодні Нацбанк і банківська спільнота справляються з викликами, й акцентував увагу на підтримці України з боку ЄБРР.

«Те, як НБУ та українська банківська система впоралися з викликами, здивувало весь світ. За останні два десятиліття програма ЄБРР зі сприяння підтримці торгівлі отримала визнання та оцінку з боку галузі та її клієнтів. Від початку програми ми підтримали торгівлю на суму понад 27 мільярдів євро. Програма з підтримки торгівлі створила професійну мережу, частиною якої ви стали. Ми плануємо надалі продовжувати цю співпрацю та підтримувати Україну», – запевнив пан Malige.

Голова команди соціально-економічних і податкових реформ групи підтримки України Європейської комісії Julda Kielyte зазначила, що збитки від фізичних руйнувань через російську агресію уже сягнули 100 мільярдів, у аграрному секторі це вже орієнтовно 4 мільярди, для комерційної індустрії — приблизно 10 мільярдів доларів. І це тільки про прямі збитки, без урахування питань потреб реконструкції, що будуть значно вищими.

«Збитки, яких завдала війна Україні, вже сягають мільярдів доларів. Заблоковані росією порти не дають змогу експортувати аграрну продукцію. Проте Європейський Союз уже імплементує план Solidarity Lanes. Він забезпечить те, що Україна зможе експортувати зерно та інші продукти новими шляхами. Комісія також відклала імпортні мита на товари з України протягом одного року. Це безпрецедентний жест на підтримку України. Ще Україну запросили приєднатися до Конвенції про спільний транзит. Сподіваємося, що до кінця 2022 року це буде зроблено. Також ми продовжуємо шукати механізми, що допоможуть залучити більше інвестицій у приватний сектор», – зазначила пані Julda Kielyte.

Раді, що до нашого семінару долучилися понад 200 слухачів. Цей факт ще раз підтверджує, що тема торгового фінансування та факторингу в Україні важлива й на часі.