5 грудня відбувся ІІ Міжнародний форум корпоративних директорів, організований ПАКУ і IFC, за підтримки Незалежної асоціації банків України (НАБУ)

5 грудня відбувся ІІ Міжнародний форум корпоративних директорів, організований ПАКУ і IFC, за підтримки Незалежної асоціації банків України (НАБУ)

5 грудня відбувся ІІ Міжнародний форум корпоративних директорі, організований Професійною асоціацією корпоративного управління (ПАКУ) і Міжнародною фінансовою корпорацією при Світовому банку IFC, за підтримки Незалежної асоціації банків України (НАБУ).


Роль Наглядових рад у побудові моделей корпоративного управління як державних, так і приватних компаній важко переоцінити. Саме на якість рад і топ-менеджерів завжди звертають увагу контрагенти компаній: банки, ділові партнери, інвестори, клієнти.

Події останніх двох років показують, що в Україні, нарешті, відбулися позитивні зрушення у ставленні до Наглядових рад і їх членів – корпоративних директорів.

5 грудня 2017 року представники професійної спільноти корпоративного управління зустрілися в Києві на вже Другому Міжнародному форумі корпоративних директорів, щоб обмінятися досвідом, обговорити новації законодавства і розглянути кейси по створенню і роботі ефективних Наглядових рад. Організаторами форуму другий раз стали Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC), які заручилися підтримкою Британського Посольства в Україні та Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).


Цього року Форум зібрав близько 200 учасників з України, Великої Британії, США, Нідерландів, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Білорусь, Республіки Молдова. Серед них були члени наглядових рад українських та закордонних компаній, представники урядових інституцій та керівники великих та малих компаній, представники інвестиційних компаній, банків та міжнародних організацій, які залучені до процесу становлення та розвитку корпоративного управління та діяльності наглядових рад.

1
Олександр Окунєв
, голова Правління ПАКУ, незмінний господар і розпорядник Форуму, під час відкриття заходу відмітив, що всупереч не дуже позитивним тенденціям та повільному впровадженню реформ корпоративного управління в українських реаліях, зрушення є і вони видимі. «Нам треба продовжувати «лупати цю скалу» і не зупинятися на досягнутому», - сказав він у кінці свого виступу.


З вітальним словом до учасників Форуму звернулася керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина, наголосивши на важливості запровадження найновіших міжнародних практик корпоративного управління в Україні для підвищення інвестиційної привабливості українських компаній на міжнародному ринку. Ерік Хонц, керівник програм СІРЕ, відзначив вагомість проведення таких заходів як Міжнародний форум корпоративних директорів в Україні, що вказує на позитивні зрушення в бік запровадження кращих практик corporate governance в українських компаніях публічного та приватного секторів економіки. «Українські бізнесмени формують власну культуру бізнесу, що базується на європейських цінностях, але з власними унікальними характеристиками», – підкреслив він. Директор з регуляторного забезпечення компанії «Київстар»  Олександр Когут наголосив на тому, що  Київстар прагне завжди підтримувати прогрес в Україні як у сфері комунікацій, пропонуючи найкращі продукти, які є найбільш інноваційними і сучасними, так і у сфері постійного удосконалення бізнес-клімату в країні, і саме тому підтримує ініціативи, спрямовані на покращення корпоративного управління.

2
Серед експертів Форуму були Ерік Вермулен,віце-президент компанії Philips Lighting (Нідерланди), професор комерційного і фінансового права Тілбурзького університету; Володимир Ігонін, координатор практики корпоративного права/M&A ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»; Олексій Долгіх, керуючий партнер Українського офісу компанії Boyden Global Executive Search; Юрій Нікітін, заступник Голови Фонду державного майна України, Ігор Мітюков, Голова Наглядової ради Національного депозитарію України, які  протягом всього заходу коментували виступи інших спікерів та висловлювали свою особисту думку щодо почутого.


Члени Ради Національного реєстру корпоративних директорівзосередили увагу учасників на поточній ситуації, викликах та тенденціях у діяльності наглядових рад в Україні. Ігор Мітюков відмітив, що українська законодавча і регуляторна база у сфері корпоративного управління занадто забюрократизована, що міжнародна практика показує рух вперед не під вагою державних регуляторів, а за ініціативою і під впливом приватного сектору економіки. Модератор першої сесії Олексій Долгіх виніс питання Національного реєстру корпоративних директорів в окреме обговорення, щоб дати можливість членам Ради Реєстру висловити свої думки та очікування щодо можливих претендентів на включення до Національного реєстру корпоративних директорів.


Володимир Ігонін
 зазначив: «Корпоративне врядування в Україні розвивається. Минулого року відома міжнародна рекрутингова компанія проводила опитування власників і топ-менеджерів українських компаній з питань корпоративного врядування. “Василь Кісіль і Партнери” виступили юридичним експертом дослідження. Так, ще торік більше половини опитаних або не розуміли цінності наглядових рад, або не вірили у здатність наглядових рад виправдати вартість власного утримання. За останній рік ситуація помітно змінилася на краще. Ми це відчуваємо у спілкуванні з нашими клієнтами. Все більше власників усвідомлюють важливість і цінність ефективного корпоративного врядування. Тому, надзвичайно корисні такі заходи як Форум корпоративних директорів, на якому учасники можуть поділитися своїм практичним досвідом один з одним».

3
Ерік Вермулен
поділився власним дослідженням ролі та діяльності рад директорів в цифрову еру. Він відзначив, що самооцінка ради – це одна з ключових тенденцій у корпоративному управлінні. Їй варто приділяти багато уваги і проводити «не для галочки». Активну дискусію та зацікавлення викликало питання участі штучного інтелекту в діяльності наглядової ради, яким чином він може сприяти ефективності ради.


Керівники компанії НЕК «Укренерго» та юрист компанії Baker McKenzie поділилися досвідом реформи корпоративного управління в державній компанії. «Постійна змінність менеджменту компанії Укренерго та інших подібних компаній – це майже ніщо в порівнянні з постійними блискавичними змінами законодавства, за якими встигнути неможливо», –  висловив свою думку Всеволод Ковальчук, т.в.о. керівника ДП «НЕК «Укренерго». У відповідь на запитання модератора сесії Андрія Бойцуна, радника з питань реформи державних підприємств та приватизації Стратегічної групи радників з підтримки реформ та, про політику власності компанії він висловив власне бачення: «Яку компанію можна вважати більше державною, ту, де багато громадян володіють акціями компанії, чи ту, в якій купка чиновників керує компанією ніби від імені усіх громадян держави»


Андрій Москалик
, старший юрист Київського офісу Baker McKenzie, відмітив: «Наш досвід роботи над реформою корпоративного управління ДП НАЕК «Укренерго» у якості юридичного консультанту показав, що найбільш ефективною є скоординована робота усіх залучених консультантів як над її юридичними аспектами, так і її корпоративною сутністю. У такий спосіб ми допомогли втілити основну мету незалежної наглядової ради у якісну юридичну форму, яка би відповідала світовим практикам. У результаті ми досягаємо ключової мети для нашого клієнта – не лише формальної відповідності нової структури управління законодавству, а і її реальної функціональної користі, задля більшої операційної автономності підприємства».

 

«Хто шукає, той завжди знаходить. Головне вибудувати правильну комунікацію і донести інформацію до відповідних професіоналів», - наголосив Олексій Долгіх у відповідь на запитання щодо можливості пошуку та підбору кандидатів в члени Наглядової ради НЕК «Укренерго», створення якої відбувається саме зараз. Особливостями реформи корпоративного управління в державних компаніях та створення в них наглядових рад є обов’язковість виконання законів, а також неминуча необхідність бути зрозумілими для міжнародних партнерів, мати таку ж зрозумілу й прозору систему корпоративного управління.


Цікавим виявився досвід створення наглядових рад в українських сімейних компаніях RedHead Family Corporation та Корпорації «Барком». Члени Наглядової ради Корпорації «Барком», а саме: Владислав Бурда, засновник та президент сімейної компанії RedHead Family Corporation, засновник та президент Асоціації власників сімейних компаній FBN-Україна, Андрій Федорів,засновник компанії FEDORIV, Марк Івашко, директор Diligent Partners, Павло Шеремета, засновник Майстерні стратегій PRORYV, Олександр Баворовський та Олег Баран,засновники компанії «Барком» - колективно відповіли на запитання, яку користь має приватна сімейна компанія від впровадження Наглядової ради до структури її управління.


Оляна Гордієнко
, директор з управління Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та модератор цієї сесії, підняла дуже доречне питання, чому виникає потреба в українських сімейних компаніях створювати ради, і чому в одних компаніях ця потреба виникає, а в інших - ні, відтак, чому в одних компаніях ця модель працює, а в інших – ні, доповнив  запитання Олександр Окунєв. Владислав Бурда відповів дуже коротко і влучно: «Тільки сильна сім’я і сильний власник може привабити і залучити до спільної роботи сильних особистостей. Для створення Наглядової ради – органу, який керуватиме тобою, потрібна сміливість і внутрішня зрілість, готовність довіряти, слухати і виконувати».


«Рідко коли якийсь директор в Раді представляє інтереси споживача, його бажання, бачення і потреби. Від поведінки споживача дуже часто може залежати розвиток бізнесу. Я представляю інтереси споживача в Раді компанії «Барком»»
, – зазначив Андрій Федорів, відповідаючи на тезу, що консультантів не варто запрошувати до складу наглядової ради, а краще просто оплачувати їхні консультаційні послуги. Павло Шеремета відмітив, що консультанти роблять дослідження, висловлюють свою думку, отримують оплату і за наслідки реалізації не відповідають, а наглядова рада – це спільне рішення і спільна відповідальність. В свою чергу Марк Івашко доповнив, що завдання консультанта говорити і надати рішення, а член ради повинен слухати і реагувати.


Форум додав натхнення людям, які докладають максимум зусиль для впровадження найкращого досвіду і практики корпоративного управління в Україні як в державних, так і недержавних компаніях.

Організатори: Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) і Міжнародна фінансова корпорація (IFC).


Офіційний спонсор:
 компанія «Київстар».


За підтримки:
 Посольства Великої Британії в Україні та Центру міжнародного приватного підприємництва (CIPE).


Офіційний юридичний партнер
: ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»


Офіційний енергетичний партнер
: енергетична компанія «ДТЕК».


Офіційний HR партнер
: компанія Boyden.


Офіційний навчальний партнер
: Український інститут корпоративного управління


Партнер сесії:
 міжнародна юридична фірма Baker McKenzie


Спонсор коктейльного вечора:
 торгова марка Jack Daniel’s


Event-провайдер
: Компанія Event Envoy.


За підтримки
: Незалежної асоціації банків України, НКЦПФРУ, ФДМУ, УАІБ, ПАРД, АУФТ, АПКБУ, АПУ, компанії Емкон, ACC, Академії ДТЕК.


Генеральний ТВ партнер
: канал «Перший діловий». Генеральний інформаційний партнер: РБК-Україна. Головний новинний медіа партнер: ІА «Інтерфакс-Україна».  Юридичний медіа партнер: Юридична газета. Медіа партнер: finpost.com.ua. Інформаційні партнери: Stockworld.com.ua, журнал Strategic Business Review, журнал «ФДК. Фінансовий директор компанії», портал OFFSHOREVIEW.EU

#ПАКУ  #професійнаасоціаціякорпоративногоуправління #Міжнароднафінансовакорпорація #IFC #новиниНАБУ # #круглийстілНАБУ #засіданняНАБУ #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни #шпек #коробкова #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ