Алекс Ліссітса: В Україні із 40 тисяч аграрних підприємств не більше 100 компаній мають прозорий бізнес

Алекс Ліссітса: В Україні із 40 тисяч аграрних підприємств не більше 100 компаній мають прозорий бізнес
З якими проблемами стикається бізнес на практиці в питаннях кредитування, на конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди», розповів Алекс Ліссітса, президент Асоціації «Клуб аграрного бізнесу», генеральний директор IMC Group

Компанія IMC є однією з десяти найбільших аграрних компаній в Україні з загальним оборотом в 140 млн. доларів. «Більш ніж 80% нашої продукції ми експортуємо і це ключовий момент. Оскільки це чисте підприємство з відповідною фінансовою звітністю, з великою часткою експорту і великою частиною валютної виручки, ми є бажаним клієнтом як українських банків, так і іноземних. Окрім цього у липні 2016 року IMС отримала кредит на суму 20 млн. дол. від ЄБРР на 3 роки, а до цього – кредит на 50 млн. дол. від IFC на 7 років.  Тому проблем з фінансуванням не виникає і є можливість проводити тендер серед банків. Та до цього ми йшли 10 років, - презентував свою компанію Алекс Ліссітса. – І якщо ми хочемо отримувати такі можливості і для інших компаній, то це довгий шлях, до якого треба готуватися».

За словами Алекса Ліссітсі наразі в Україні із 40 тисяч аграрних підприємств не більше 100 компаній працюють чисто та показують реальну фінансову звітність. Але для розвитку аграрного сектору та економіки держави цього вкрай замало. «Проблема в тому, що більшість аграрного бізнесу знаходиться в сірому секторі. Як їм вийти із зони комфорту в зону прозорого бізнесу – це складний дискусійний момент», - констатує Алекс Ліссітса.

Зараз у відносинах «банк – аграрний бізнес» склалася патова ситуація: аграрії неохоче звертаються до банків за кредитуванням, а банки не бажають їх кредитувати. Тобто одних не влаштовують високі кредитні відсотки, високі вимоги щодо прозорої фінансової звітності та наявності застави, а інші - не бачать реальних прибуткових проектів, які гарантують повернення їх коштів. «Для вирішення цієї складної проблеми першочергово держава повинна прикласти певних зусиль. По-друге, банки повинні вирахувати або визначити поняття прозорості, яку вони бажають бачити від компаній. А наразі залишається невелика кількість аграрних компанії зі стійкою бізнес-платформою, за які конкурують між собою банки», - вважає Алекс Ліссітса. 

Більше фото за посиланням