АМКУ закликав Уряд переглянути вимоги до банків, що здійснюють виплати бюджетникам

АМКУ закликав Уряд переглянути вимоги до банків, що здійснюють виплати бюджетникам

Незалежна асоціація банків України вітає рішення Антимонопольного комітету звернутися до Кабінету міністрів з рекомендацією переглянути умови конкурсного відбору банків для обслуговування бюджетників. У тому числі мова йде про вимогу наявності не менше 1% активів від усієї банківської системи 

У рішенні АМКУ, ухваленому 28 грудня, йдеться про невідповідність законодавству про захист економічної конкуренції положень постанови КМУ № 662. А саме встановлення умов, за яких банки можуть допускатися до участі в конкурсному відборі на здійснення виплат пенсій, грошової допомоги та заробітної плати працівникам бюджетних установ. А також щодо визначення ПАТ «Ощадбанк» єдиною банківською установою, уповноваженою обслуговувати виплату пенсій, грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб. 

Антимонопольний комітет визнав, що чинний порядок організації бюджетних виплат може призвести до обмеження конкуренції і вирішив рекомендувати Кабінету міністрів переглянути умови допуску банків до конкурсу. 

Нагадаємо, у січні 2016 року Кабінет міністрів України постановою №37 визначив низку дискримінаційних щодо приватних банків критеріїв відбору для забезпечення виплат пенсій, зарплат та інших виплат громадянам з бюджету. Цим же рішенням був закріплений статус Ощадбанку як єдиного уповноваженого банку для обслуговування виплат переселенцям із зони АТО та Криму.

Завдяки активній позиції НАБУ, яка представляє інтереси банківської спільноти, у вересні цього року більшість цих критеріїв було скасовано. Проте нова постанова №662, від 22 вересня 2016 року, все ж не дала українцям повного права вільно обирати банк для обслуговування.

Наприклад, банки з активами менше 1% від загальних активів банківської системи, які не належать до міжнародних банківських груп з інвестиційним рейтингом, не допускаються до участі у конкурсі, а Ощадбанк і надалі залишається єдиним банком для внутрішньо переміщених осіб.
 
«Як і раніше, більшість українців змушені миритися з вибором банку, який у примусовому порядку нав’язує їм держава. Хоча ми неодноразово заявляли, що це абсолютно незаконно, оскільки зарплата чи пенсія, чи інші соціальні виплати з бюджету, є державними лише до тих пір, доки знаходяться на казначейському рахунку. Як тільки гроші надходять на рахунок людини, це вже приватна власність і ніхто не має права вказувати громадянину як розпоряджатися своїм майном», - наголошує Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ. – «Тому ми дуже раді, що Антимонопольний комітет до нас прислухався і став на захист вільної конкуренції».
 
Проведення наступного конкурсу з відбору банків для виплати бюджетникам заплановано на 11 січня 2017 року, згідно оголошення Кабінету міністрів, опублікованого на сайті Міністерства фінансів.