Банкам дозволили формувати кредитні справи в електронному вигляді

Банкам дозволили формувати кредитні справи в електронному вигляді
Національний банк вніс зміни до Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику, затвердженого постановою Правління НБУ № 351 від 30 червня 2016 року. Відтепер, комерційним банкам дозволено формувати кредитну документацію позичальника з електронних документів, завірених електронним цифровим підписом.

Впродовж останніх двох років експерти НАБУ приймали активну участь у роботі над змінами до постанови № 351. Відтак чимало відпрацьованих пропозицій банківської спільноти були прийняті регулятором і ввійшли до оновленого положення. Наприклад, скасувати давню вимогу до банків стосовно зберігання кредитних справ виключно на папері є однією з ключових цілей ініційованого НАБУ проекту Paperless. І яку, первною мірою, вдалося реалізувати в цих змінах.  

Також знято обмеження при обчисленні кредитного ризику щодо заставленого майна, що підпадає під дію мораторію на стягнення майна фізичних осіб, що мають заборгованість в іноземній валюті. Також ця норма розповсюджується на предмети застави, звернення щодо стягнення та їх реалізацію, обмежених Законами України “Про фінансову реструктуризацію” та “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”.


Крім того, розширено право банку щодо вибору контрагента за факторинговими операціями з регресом. Зокрема, банк визначає сторону у зобов’язанні (боржника) на підставі сформованого ним судження. Врегульовано строки початку прострочення за операціями з кредитними картками та овердрафтами, враховуючи умови договору. І отримано роз'яснення щодо обліку прострочення по інвестиційним проектам.

Враховані пропозиції банків в частині зміни вимоги щодо засвідчення факту контролю видів застави. Зараз не потрібен підпис іпотекодавця на акті моніторингу іпотеки, однак необхідність підпису заставодавця по рухомому майну  залишилася. Більш розгорнуто описано вимоги до електронної версії  кредитної справи позичальника.

«Прийняті зміни до постанови є результатом спільної праці всієї банківської спільноти, представники якої разом з НАБУ провели не один десяток годин на робочих зустрічах з НБУ, невпинно доводячи регулятору необхідність впроваджених змін. Проте ми продовжуємо роботу над вдосконаленням нормативного законодавства, яке в тому числі стосується визначення розміру кредитного ризику. То ж сподіваємося на позитивні зміни вже найближчим часом», - зауважила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.

Після ретельного аналізу та вивчення усіх внесених регулятором змін до Постанови №351, експерти НАБУ підготують консолідовану банківську позицію щодо цього документу.