Банки обговорили Інструкцію НБУ щодо інкасаторів

Банки обговорили Інструкцію НБУ щодо інкасаторів
Незалежна асоціація банків України (НАБУ) спільно з представниками банків та Національного банку провели робочу зустріч, під час якої обговорювали проект постанови Правління НБУ «Про затвердження Інструкції з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків в Україні»

З боку регулятора в обговоренні багатьох питань, які хвилювали представників банків, взяли участь начальник управління Департаменту грошового обігу Національного банку України Герман Богатирьов та його заступник Анатолій Бабич.

«Національний банк готовий прийняти до уваги побажання представників банків та лібералізувати Інструкцію. Цей процес поступово вже відбувається, ми намагаємося приблизити її до сьогодення, враховуючи наявні проблеми, з якими банки стикаються в питанні інкасації», - зазначив Герман Богатирьов.

Більшість зауважень банкірів стосувалися невизначеності деяких термінів та відсутності чітко прописаних вимог, що може спричинити плутанину у визначені понять, які необхідні в організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків.

Так, представники банків запропонували чітко визначити в Інструкції документ, яким визнаються автомобілі інкасації як оперативні. Банки підтримали пропозицію начальника Головного управління інкасації та перевезення валютних цінностей ПАТ "Промінвестбанк" Олександра Калашника, який запропонував визначати автомобілі інкасації, як оперативні, внутрішнім наказом банку.

Ще однією темою розгляду стало прохання банків викреслити з Інструкції вимоги щодо сертифікації спеціальних пристроїв. Зі свого боку представники Нацбанку згодилися виключити дану вимогу. Банками вирішено запитувати декларацію у виробника в обов'язковому порядку.

Окрім цього, банки запропонували видалити з Інструкції непотрібні документи для броньованих автомобілів (сертифікати, дозволи, ліцензії і т.д.), які видаються фірмам, що здійснюють бронювання автомобілів і ніяким чином не відносяться ані до автомобілів, ані до банківських установ, а залишити тільки копію сертифіката на бронювання (ПСЗА-3). Герман Богатирьов виразив готовність видалити з Інструкції пункти щодо документів, які стосуються виробництва.

Представники Асоціації та банків говорили і про те, що професія інкасатора пов'язана з великою психологічною напругою та ризиком для життя, тому страхування працівників підрозділів інкасації повинно бути обов'язковим. Герман Богатирьов підтримав цю ідею, але за його словами, Національний банк не має повноважень прописувати страхування інкасаторів як обов'язкову норму. У зв'язку з цим, НАБУ збирається ініціювати юридичну експертизу щодо даного питання.

Також банкіри висловили думку, що у зв'язку з переходом на панцерований автотранспорт ПСЗА-3, обладнаний технічними засобами захисту цінностей, необхідно переглянути види охоронних заходів та зменшити кількісний склад працівників інкасації на маршрутах. Варіантом вирішення питання може стати залучення охоронних компаній, але для цього потрібне чітке визначення терміну «вогнепальна зброя». З огляду на це представники НАБУ та НБУ вирішили звернутися з офіційним запитом до МВС щодо визначення цього терміну.