Банки обговорили наслідки та шляхи протидії хакерській атаці

Банки обговорили наслідки та шляхи протидії хакерській атаці
НАБУ звернеться до НБУ та РНБО з проханням посприяти дотриманню вимог з інформаційної безпеки розробниками програмного забезпечення, що використовуються  банківськими установами. Відповідне рішення прийнято під час робочої групи, учасники якої обговорювали методи реагування та протидії кібератаці, що мала місце 27 червня і спричинила серйозну шкоду чималій кількості банківських установ, а також низці великих корпоративних компаній України як приватної, так і державної власності.

Учасники зустрічі, що відбулася в Незалежній асоціації банків України, обмінялися думками щодо причин кібератаки, обговорили її наслідки та шляхи відновлення роботи в звичному режимі. Також представники фінансового ринку поділилися досвідом інших банківських установ у протидії глобальним вірусним атакам. Присутні погодилися з тим, що потрібно сформувати чітке розуміння ситуації, що дасть можливість завчасно підготувати власні програмні комплекси для відбиття можливих кібератак у майбутньому. Відтак прийнято рішення звернутися з відповідним листом до Національного банку та Ради нацбезпеки та оборони, аби створити відповідні умови при яких розробники  програмного забезпечення, яке використовують банки в Україні, будуть більш прискіпливими щодо дотримання вимог з інформаційної безпеки.

Крім того, учасники зустрічі вислухали зауваження та пропозиції, надані експертами банківського середовища, стосовно проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» щодо комісійної винагороди під час здійснення еквайрингу» № 6573. Цим законопроектом передбачається поетапне зниження комісійної ставки (в тому числі ставки інтерчендж) і її регулювання на рівні 0,5% (0,3% - інтерчендж) від суми платіжної операції, починаючи з 1 січня 2020 року. Наразі комісія, яка стягується з власника торгової точки за здійснення безготівкової оплати, складає в середньому близько 2%.

Експерти вважають недоцільним регулювання державою цін на ці послуги. Вони переконані, що даним законом парламентарі досягнуть тільки зворотного ефекту. Адже банки будуть не зацікавлені розвивати мережі та продукти через низьку комісійну ставку, яка не приноситиме їм прибуток. Відповідно, це призведе до скорочення як самих послуг, так і банків, які їх надають. Також, прийняття цього закону матиме негативні наслідки для проекту Cashless, спрямованого на скорочення обсягу готівкових коштів і їх перехід у безготівкову форму.

Аби донести свою позицію до парламентарів, НАБУ за підтримки банківської спільноти ініціюватиме зустріч з Сергієм Рибалка, Головою Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності. Банки сподіваюся, що під час цієї зустрічі, представники фінансового сектору на чолі з керівництвом НАБУ та спільно з законотворцями зможуть знайти конструктивне рішення у такому болючому питанні.

Під час робочої наради також обговорювалася відповідь Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (рішення НКЦПФР №149) щодо регулювання комплексних систем захисту інформації. Директор з інформаційної безпеки Піреус Банку Максим Молошага запропонував організувати трьохсторонню зустріч з Головою НКЦПФР, НБУ та представниками банків, що ведуть депозитарну діяльність, аби обговорити дане  рішення та знайти конструктивне вирішення наявних спірних питань. Дану ініціативу одноголосно підтримали всі учасники робочої наради.

Наостанок представники банків ознайомилися з проектом постанови Правління НБУ «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» і вирішили від імені НАБУ надати регулятору свої пропозиції до понеділка, 10 липня. Не залишили учасники зустрічі поза увагою також проект постанови Правління НБУ «Про внесення змін до Положення про захист електронних банківських документів з використанням засобів захисту інформації Національного банку України». Свою позицію та пропозиції щодо нього присутні згодилися надати до 14 липня поточного року.