Банки підтримали проект розвитку ID-карти студента

Банки підтримали проект розвитку ID-карти студента
Незалежна асоціація банків України підтримала проект розвитку програми по випуску багатофункціональної студентської карти на базі Національної платіжної системи «Простір». Про це говорили представники банків під час засідання Комітету НАБУ з питань банківської інфраструктури та платіжних систем

Розробником програмного забезпечення для Студентської картки та постачальником чипів є компанія «Автор». «Розробник фактично пропонує багатофункціональну студентську ID-карту. Спільна робота банків та регулятора за цим напрямком сприятиме впровадженню інноваційних складових в галузі платіжних систем в Україні. В проекті пропонується задіяти Національну платіжну систему «Український платіжний простір», - анонсував проект Юрій Яременко, голова Комітету НАБУ з питань банківської інфраструктури та платіжних систем.

Студентська карта «Простір» є ідентифікаційним документом, що працює за допомогою обладнання для зчитування українських та міжнародних електронних паспортів. За словами В'ячеслава Татьяніна, директора компанії «Автор», карта є надійним засобом електронного цифрового підпису, що відповідає українському законодавству. Окрім цього, картка є ідентифікаційним та обліковим документом для бібліотек, перепусткою до учбових, спортивних, розважальних заходів, що проводяться в рамках навчального закладу. Ще одна новація – можливість використовувати карту для заміни залікової книжки або віддаленого навчання. Для учбових закладів ID-карта дозволить вирішувати внутрішні задачі, а саме: фізичний доступ до приміщень. Студенти можуть використовувати картку і в якості проїзного документу у муніципальному транспорті.

Як будь-який клієнт банку, студент має повне право на випуск декількох карт різних фінансових установ. Банкіри впевнені, що якщо одна зі студентських карток буде універсальною, то це значно полегшить життя студентів. Проте для успішної реалізації проекту треба залучити Міністерство освіти і науки України (МОН), а також навчальні заклади для узгодження організаційних питань видачі карток і залученні користувачів. Проте проблема в тому, що саме МОН не бажає впроваджувати новації. В міністерстві наполягають на тому, щоб картка студента залишалася виключно платіжною без додаткових навантажень.

За словами Марії Іванової, начальника відділу інноваційних проектів НБУ, ще з початку року регулятор вносив таку ініціативу на розгляд міністерства. «Ми розробили концепцію, як можна впровадити Студентський квиток суміщений із платіжною карткою ПРОСТІР з певними бізнес-кейсами, які могли бути цікавими безпосередньо університетам та банкам. В тому числі із можливістю випускати карту студента як на платіжній системі «Простір», так і на інших платіжних системах, щоб зберегти можливість вибору. Бо є певний ряд авторизованих банків, які згідно зі списком МОН, акредитовані для вищих навчальних закладів. Проте діючий наказ МОН що регулює випуск студентських/учнівських квитків, наразі дозволяє здійснювати випуск студентських/учнівських квитків в тому вигляді, в якому вони є», - зауважила Марія Іванова.

Наразі комерційні та державні банки пропонують випуск електронних студентських білетів в рамках зарплатних проектів з учбовими закладами. Наприклад, «Ощадбанк» та «УкрСиббанк» випускають пластикові карти, які поєднують в собі функції студентського білету та банківської платіжної карти. Міжнародну платіжну картку також пропонує «ПриватБанк», за допомогою якої можна розраховуватися, знімати гроші у банкоматах банку без комісії.

В світі студентські карти існують вже давно. Так, понад 30 років тому за ініціативою UNESCO було створено єдине міжнародне студентське посвідчення - International Student Identification Card (ISIC). Воно не тільки підтверджує статус студента, але ще дозволяє отримувати знижки на авіаперельоти, проживання в готелях, відвідування театрів, концертів, центрів розваг та багато іншого. Також за допомогою цієї картки студент має знижки на додаткову освіту: курси, майстер-класи та тренінги. І традиційно - карта ISIC є персональним платіжним засобом, тобто можна розраховуватися в магазинах і при он-лайн замовленнях, поповнювати рахунок в будь-якій точці світу.

На переконання банкірів, щоб впровадити універсальну карту в Україні, яку пропонує «Автор», тільки бажання і підтримки банківської спільноти недостатньо. Вони дійшли висновку, що для розробки і реалізації програми необхідно організувати робочу групу під управлінням керівництва НБУ. Адже саме регулятор, як організатор і координатор проекту, повинен зайнятися сертифікацією використання студентської карти в «Просторі». Зокрема, НАБУ виступить координатором загальних організаційних питань, буде проводити дослідження та аналіз розвитку проекту.