
НАБУ провела круглий стіл, на якому більшість банків-членів вирішила підтримати необхідність продовження державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Разом із тим було відзначено, що програму необхідно вдосконалити. До обговорення долучилися представники Фонду розвитку підприємництва, Національного банку України, а також Спілка українських підприємців, банки приватного та державного сектору.
Нагадаємо, програма «5-7-9%» спрямована на підтримку бізнесу. Підприємці мають змогу отримати кредит у банку під ринкові відсотки і частину відсоткової ставки компенсуватиме держава.
Нещодавно у ЗМІ почали дискутувати щодо ефективності та доцільності такої програми. Під час круглого столу банківська спільнота здебільшого виступила проти ідеї згортання або скорочення державної програми «Доступні кредити 5-7-9%»: програма виявилася ефективним інструментом, зокрема у важкі часи коронакризи, оскільки підтримала бізнес і сфокусувалася на збереженні та захисті наявного бізнесу. Зазначимо, що за час дії програми банки видали понад 21,8 тис. кредитів на загальну суму 57 мільярдів гривень.
«Наша мета — задовольнити якомога більшу кількість підприємців. Тому наразі просимо банки до кінця тижня надати свої позиції щодо доопрацювання програми, аби ми могли продовжити конструктивний діалог з органами влади», — зазначила виконавча директорка НАБУ Олена Коробкова.
Банківська спільнота вважає, що завдяки програмі «Доступні кредити під 5-7-9%»:
- банки почали конкурувати за клієнтів не ціною, а сервісом, ефективністю процесів і доступністю, що йде на користь кінцевому споживачу;
- гроші стають доступними, аби економіка розвивалася;
- прозорі умови програми сприяють активному відновленню економіки, стимулюють розвиток сегменту мікро-, малого та середнього бізнесу;
- держпрограма «Доступні кредити 5-7-9%» допомогла зберегти та створити велику кількість робочих місць;
- програма допомагає банкам з українським капіталом рівноцінно конкурувати з банками з іноземним капіталом.
Також банки відзначили ключові напрями, за якими програму можна удосконалити.
Зокрема, було зазначено, що сьогодні не всі підприємства, які потребують підтримки, можуть скористатися програмою. Варто розглянути можливість розширення «5-7-9%» на категорії малого та мікробізнесу, не охоплені чинними критеріями. Водночас можна уточнити напрями підтримки, з огляду на поточні реалії та потреби.
НАБУ найближчим часом підготує конкретні пропозиції й ініціюватиме відповідні зміни щодо трансформації програми «5-7-9%».