Банки вимагають змін на ринку фінансових гарантій

Банки вимагають змін на ринку фінансових гарантій
Американська торгівельна палата в Україні та Асоціація «Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати» спільно з Незалежною асоціацією банків України (НАБУ) звернулися відкритим листом до Прем’єр-міністра України та Міністра фінансів України. Питання, яке об’єднало асоціації, стосується врегулювання питання надання банківських гарантій, а також виконання зобов’язань перед митними органами стосовно відшкодувань податку на додану вартість 
 
Звернення до чиновників підписали виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова, президент Американської торгівельної палати Андрій Гундер та Ігор Гресь – віце-президент Асоціації «Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати».
 
Проблема на ринку фінансових гарантій виникла не сьогодні. НАБУ вже писала, що Державна фіскальна служба (ДФСУ) не допускає банки до видачі митних гарантій. Мова йшла про те, що відповідно до Митного кодексу (МКУ), одним із способів забезпечення сплати митних платежів є фінансові гарантії. Гарантами можуть виступати банки, страхові компанії та юридичні особи - незалежні фінансові посередники, які відповідають встановленим критеріям. Саме Фіскальна служба контролює процес відповідності критеріям, більшість яких відноситься до компетенції Національного банку, та має можливість штучно впливати на процедуру надання статусу гаранта. Однак отримати відповідний статус банкам не вдається, тому що діюча процедура ДФСУ вкрай незрозуміла та непрозора.
 
Так, за наявною в НАБУ інформацією, чотири великих банка вже подавали документи до ДФСУ на акредитацію, проте так і не отримали статусу гаранта згідно вимог МКУ. З усіх українських банків акредитованим гарантом є тільки «Укргазбанк», але за якими критеріями ДФСУ надало цей статус, незрозуміло. На думку банків-членів НАБУ, саме Нацбанк повинен долучитися до процедури акредитації банків – гарантів у органах державної влади та здійснювати контроль за діяльністю гарантів.
 
В продовження цієї проблеми, сьогодні на ринку склалася невизначена ситуація, що стосується надання гарантій для забезпечення виконання зобов’язань перед митними органами. А також гарантій, які надаватимуть право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість перед ДФС. Оскільки митні платежі та відшкодування ПДВ підпорядковані внутрішнім положенням фіскальної служби, така ситуація призвела до обмеження прав уповноважених банків.
 
Відсутність єдиної процедури для отримання банківських гарантій впливає й на бізнес компаній-експортерів. Вони не можуть отримати такі гарантії в межах встановлених лімітів в обслуговуючих банках, що унеможливлює виконання їх зобов’язань перед митними органами та ДФС.
 
НАБУ неодноразово офіційно зверталась до Мінфінансів, ДФС та НБУ з пропозиціями і зауваженнями від банківської спільноти. Але, враховуючи формальні відписки всіх установ та відомств, на цей раз асоціації звернулися до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. В підписаному листі - прохання доручити Мінфінансів та ДФСУ провести спільну робочу зустріч із зазначених питань за участю представників НБУ та уповноважених банків. Можливо під час обговорення всі зацікавлені сторони врешті-решт зможуть розробити спільну позицію у врегулюванні цього питання.
 
Ще одним кроком на шляху вирішення цієї проблеми стане зустріч банкірів з представниками Антимонопольного комітету, яка планується на початок грудня.