Банківський сектор взяв курс на одужання

Банківський сектор взяв курс на одужання
Ліквідність банківської системи зростає завдяки приливу вкладів населення та бізнесу. Про це йдеться у новому регулярному звіті «Огляд банківського сектору», публікацію якого НБУ розпочинає з жовтня цього року

За даними НБУ, за перші 8 місяців поточного року кошти населення у платоспроможних банках зросли на 4,8% у національній валюті та 1,9% в іноземній валюті. Ставки за вкладами у гривні за цей період знижувалися паралельно з переглядом НБУ облікової ставки, яку знижено з 22% на початку року до 15% станом на 12 жовтня. Ставки за валютними депозитами населення знизилися до історичного мінімуму. При цьому скасування лімітів на зняття гривневих вкладів та значне підвищення лімітів на зняття коштів у валюті не мало негативного впливу на динаміку депозитів.

Приплив коштів населення та бізнесу дозволив платоспроможним банкам повернути Національному банку у січні-серпні 22 млрд. грн. заборгованості за стабілізаційними кредитами та рефінансування (за основною сумою і без урахування нарахованих відсотків).

Незважаючи на високу ліквідність банківської системи, кредитування залишалося стриманим – приріст кредитного портфеля корпорацій на 6 млрд. грн. протягом звітного періоду нівельований зменшенням кредитів населенню. За умов збереження високих кредитних ризиків та низької платоспроможності позичальників банки спрямовували додаткову ліквідність переважно на купівлю державних цінних паперів.

При цьому відбувалося заміщення депозитних сертифікатів НБУ в портфелі банків на державні цінні папери, переважно облігацій внутрішньої державної позики. Обсяг депозитних сертифікатів з початку року скоротився на 63% або на 56 млрд. грн., тоді як портфель ОВДП з початку року зріс на 68.8 млрд. грн.

Скорочення відрахувань у резерви за активними операціями дозволило значно покращити фінансовий результат банків – починаючи з травня 2016 року банківська система демонструвала чистий прибуток три місяці з чотирьох. Тим не менш, операційний прибуток банків до оподаткування зменшився у порівнянні з попереднім роком через зниження чистих процентних доходів.

Відновлення банківського кредитування у всіх сегментах, крім державних корпорацій, буде повільним через високі кредитні ризики. Проте, за очікуваннями НБУ, цінові та нецінові умови кредитування будуть пом'якшуватися.

На думку Олени Коробкової, виконавчого директора НАБУ, така позитивна динаміка свідчить про зміцнення і поступове відновлення банківської системи. Так, за перше півріччя цього року збитки банків склали трохи більше 9 млрд. грн. Сума величезна, але в порівнянні з 67 млрд. грн. за минулий рік – це вже позитивна тенденція до одужання фінансового сектора.

До того ж, банки, віднесені НБУ до неплатоспроможних, в першій половині 2016 року не мали такого впливу на економіку країни, як ті, що пішли з ринку в минулому році. Так, сумарний обсяг активів банків, які збанкрутували за останні півроку, склав близько 40 млрд. грн. Позитивно, що серед них не було банків з топ-10. А от в 2015 році ця ж сума була в п'ять разів більше - понад 200 млрд. грн. З першої десятки фінансовий ринок тоді покинули відразу три банка. Зараз процес очищення банківської системи практично завершено.

Нагадаємо, що найбільші банки, які об'єднують понад 90% активів ринку, вже завершили стрес-тестування та погодили з НБУ плани докапіталізації. Зараз докапіталізацію в 200 млн. грн. проходять малі банки, які до 11 липня 2017 року повинні цей процес завершити. Але багато банків не чекають крайнього терміну, а виконують вимоги регулятора вже зараз.

«Думаю, що нових відчутних потрясінь в банківській сфері чекати не варто. Про це свідчить і плавне зниження депозитних ставок. Звісно, ми не можемо стверджувати, що криза в банківській галузі вже позаду, бо в умовах повільного зростання економіки та низьких темпів структурних реформ в банківській системі зберігаються високі кредитні і юридичні ризики, ризики достатності капіталу і прибутковості. Але позитивні тенденції є, й тепер головне - не упустити цей шанс через повільність реформ», - вважає Олена Коробкова.