
Специфічне трактування податківцями пп.140.5.9 п.140.5 статті 140 ПКУ викликало сум’яття у банківському секторі, провокуючи конфлікт. Працівники Державної фіскальної служби під новим кутом і з іншими лекалами підійшли до питання обов’язкових внесків банків до ФГВФО. «Свіже» бачення фіскалами старих норм спричинило застосування штрафних санкцій. Це, в свою чергу, змусило банкірів захищатися.
Незалежна асоціація банків України ініціювала і організувала робочу зустріч банків-членів НАБУ з представниками НБУ та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, аби ухвалити консолідоване рішення. Асоціація стурбована висновками Головного управління ДФС у м. Києві, які податківці сформулювали під час перевірок банківської діяльності за період до 01.07.2017. Віднедавна фіскальні органи вважають, що банки повинні виключати з витрат кошти, які були перераховані ФГВФО у розмірі перевищення 4% прибутку попереднього звітного періоду. «Яблуком розбрату» стала зміна статусу Фонду гарантування, який з липня 2017 року вилучений з Реєстру неприбуткових організацій. Зважаючи на цю метаморфозу, податківці формально трактують вищезазначену норму та не враховують природи платежів. Унаслідок цього, ДФС уже розпочала нараховувати штрафні санкції та коригувати фінансові результати за звітні періоди.
Присутні на зустрічі зазначили, що метою норми п.140.5.9 ПКУ є запобігати розмиванню бази оподаткування шляхом виведення прибутку на користь неплатників податку під виглядом благодійної допомоги, безповоротної фінансової допомоги або інших аналогічних платежів. Учасники зібрання вважають, що обов’язкові збори банків у Фонд, які встановлені законом, та розмір і строки сплати яких не залежать від волі банків, аж ніяк не можуть сприйматись як умисний спосіб податкової оптимізації.
Представники НАБУ, НБУ та ФГВФО погодилися, що застосовувати коригування фінансового результату за п.140.5.9 ПКУ можливо лише за умови свідомого ігнорування сутності цих операцій, їхньої мети та вибіркового формального трактування п.140.5.9 ПКУ. Така позиція і такі дії, на думку фінансистів, є несправедливими та неприйнятними.
Учасники зустрічі ухвалили рішення консолідувати зусилля та звернутися до Міністерства фінансів з офіційними листами, в яких наполягати винести це дражливе питання на розгляд керівництва Мінфіну, тим самим упередити подальший розвиток хибних фіскальних підходів з боку ДФС, які провокують масштабне застосування штрафних санкцій та донарахувань з податку на прибуток, а відтак і протистояння.