Стосовно споживчої інфляції у лютому 2018 року

Стосовно споживчої інфляції у лютому 2018 року
Богдан Данилишин, голова Ради Національного банку України

Держстат України оприлюднив інформацію про споживчі ціни за лютий поточного року. Інфляція на споживчому ринку в лютому 2018 року порівняно з попереднім місяцем становила 0,9%. Таким чином, у лютому спостерігалося уповільнення темпів зростання цін на споживчому ринку в порівнянні із січнем, коли цей показник становив 1,5%. Проте, темпи підвищення цін на споживчому ринку України залишаються високими. За два місяці 2018 року споживча інфляція становила 2,4%. 

У порівнянні із попереднім місяцем в річному вимірі також зафіксоване незначне уповільнення інфляції - з 14,1% (січень 2018 року до січня 2017 року) до 14% (лютий 2018 року до лютого 2017 року).

Базова інфляція в лютому 2018 року порівняно з попереднім місяцем становила 0,6%, у порівнянні із лютим 2017 року – 9,7%, за січень-лютий поточного року — 1,3%.

Якщо порівнювати з січнем поточного року, в лютому найбільше зросли ціни на такі групи товарів та послуг:

- “транспорт” — 1,5% (переважно це відбулося внаслідок збільшенням вартості проїзду в автодорожньому транспорті на 2,7% й зростання цін палива та мастил на 2,2%)
- “алкогольні напої та тютюнові вироби” — 1,4% (алкогольні напої подорожчали на 0,7%, тютюнові вироби – на 2,1%)
- “предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла” — 1,3%
- “охорона здоров'я” — на 1,1% (спричинено зростанням цін амбулаторних послуг на 1,6% та фармацевтичної продукції, медичних товарів й обладнання на 1%).

По групі товарів “продукти харчування та безалкогольні напої” ціни в лютому поточного року у порівнянні із січнем збільшилися на 1%. В структурі групи найбільше зросли ціни на фрукти (6,8%), рибу та продукти з риби (на 2,4%). Високими темпами також підвищувалися ціни на хліб (1,6%) та овочі (1,5%). Водночас зафіксовано зниження цін на яйця (на 1,6%) й цукор (0,7%). Загалом, в лютому 2018 року у порівнянні із січнем зафіксовано підвищення цін на 11 із 14 складових в групі товарів “продукти харчування та безалкогольні напої”. 

Зростання цін по групі “житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива” залишилося на тому ж рівні, який був зафіксований у січні 2018 року — 0,4%. 
За вказаний період знизилися ціни по групі товарів “одяг та взуття” - на 2,8%.

Ціни за січень-лютий 2018 року порівняно з аналогічним періодом минулого року збільшилися на 14,1%. Найбільше зросли ціни алкогольних напоїв та тютюнових виробів — на 20,4%. Підвищення цін на продукти харчування та безалкогольні напої становило 17,6%, на ресторани та готелі — 16,9%, на транспорт — 16,8%. Послуги освіти подорожчали на 15,3%. 
У розрізі окремих товарів та послуг у січні-лютому 2018 року у порівнянні із аналогічним періодом минулого року найбільше підвищились ціни на таке:

- утримання будинків та прибудинкових територій — на 52,4%
- фрукти — на 41,6%
- яйця — на 38,3%
- електроенергія — на 28,1%
- м'ясо та м'ясопродукти — на 28,1%
- палива та мастила — на 21,9%
- автодорожній пасажирський транспорт — на 21,8%
- водопостачання — на 21,7%
- молоко — 19,7%
- хліб — 19,3%.

Отже, спостерігається серйозне збільшення цін на товари та послуги, що входять до всіх соціально важливих груп. Це негативно впливає на рівень життя громадян України. Уряду в першу чергу потрібно терміново звернути на це увагу і прийняти невідкладні заходи щодо попередження зростання цін в цій категорії.
Єдиним товаром, ціни на який за два перших місяця поточного року знизились у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, є цукор (зменшення на 10,6%).
Таким чином, загальна ситуація із динамікою споживчих цін в Україні протягом останніх шести місяців залишається складною, навіть не зважаючи на те, що базова інфляція за цей період має поступовий спадний тренд. 

Заходи впливу на інфляцію, які використовує Правління НБУ, не в повній мірі дають позитивний ефект. Причини цього полягають як у факторах, що знаходяться у межах компетенції НБУ, так і за межами компетенції Нацбанку. Зокрема, слід зазначити такі чинники, що спричиняють високу споживчу інфляцію:

- високий рівень монополізації економіки, що не сприяє ціновій стабілізації внаслідок низької конкуренції
- імпортована інфляція (в першу чергу, внаслідок зростання світових цін на нафту) 
- перенесення ефекту підвищення облікової ставки на споживчі ціни (через підвищення вартості кредитування, яке пов'язано із збільшенням облікової ставки)
- вплив сезонної девальвації гривні (грудень 2017 року — січень 2018 року)
- суттєве зростання виробничих витрат (в Україні спостерігається переважно інфляція пропозиції, а не попиту).

Складається ситуація, за якої пріоритетна ціль НБУ щодо зниження споживчої інфляції до 6±2 п. п. у поточному році, як це визначено Основними засадами грошово-кредитної політики на 2018 рік та середньострокову перспективу, радше за все досягнута не буде. Через це Рада Національного банку України на одному з найближчих засідань планує розглянути питання про відповідність Основних засад грошово-кредитної політики на 2018 рік фундаментальним вимогам поточного соціально-економічного стану України.

Висновки

ЩЕ раз наголошую на доцільності перегляду політики ціноутворення на продукти харчування. Доцільним є впровадження пониженої ставки ПДВ на харчові вироби; запровадити, за аналогією з європейськими країнами, максимальні торговельні націнки: максимальна націнка на продукти не повинна перевищувати 15% від ціни виробника, а на звичайні товари – не більше 30%. На імпортні товари – не більше 30% від ціни, що вказується на митниці.

Потрібно проводити політику, спрямовану на збільшення конкуренції, реформування житлово-комунальної сфери з метою запобігання зростанню тарифів, що не обумовлені підвищенням якості послуг, структурну перебудову економіки з метою зниження її залежності від зовнішніх ринків. Такі заходи спрямовані не тільки на зниження інфляції, але і на забезпечення умов для довгострокового зростання економіки. Аналізуючи наслідки рішення уряду про скасування регулювання цін на продукти харчування, вважаю його передчасним, бо в умовах монополізованої економіки України воно призвело до підвищення темпів інфляції. Вважаю за доцільне відновлення роботи Державної цінової адміністрації, яка на етапі переходу економіки України від рецесії до зростання здійснювала б контроль за ціноутворенням, на яке в даний час ринок має дуже односторонній специфічний вплив та зростанням споживчих цін.

Вплив НБУ на рівень інфляції істотний, але він не має визначального значення. Грошові відносини не відірвані від інших сфер економічного життя. Дії, що проводяться в межах можливостей Нацбанку, без інших комплексних заходів не дадуть належного ефекту. Підвищення ставки рефінансування - а це головний інструмент Нацбанку в боротьбі з інфляцією - в умовах монополістичної структури ринку не забезпечить зниження інфляції до установлених річних цілей тому, що виробники-монополісти підтримують невідповідність сукупного попиту і пропозиції з метою забезпечення контролю над ціноутворенням. Посилання, що ми досягнемо поставлених цілей в середньостроковій перспективі є дещо примарним, тому що чим далі ми будемо рухатися, тим далі ця перспектива віддалятиметься.

Інфляція в Україні не є виключно монетарним феноменом. Загалом, інфляція – явище багатофакторне. У неї чимало складових. Якщо сегрегувати складові на монетарні і немонетарні, то саме немонетарних, вірогідно, виявиться більше. Й нехтувати внеском немонетарних складових у зростання цін не можна. Наприклад, тарифи національних природних монополій та інфраструктурних монополістів впливають на рівень цін у нашій країні. Впливає на ціни і вартість енергоресурсів, які ми, переважно, імпортуємо. Чи може Нацбанк сприяти стримуванню зростання тарифів вітчизняних інфраструктурних монополістів або впливати на світові ціни на нафту, газ чи вугілля? Питання риторичне. Не знімаючи відповідальності з Нацбанку щодо інфляційної динаміки, закликаю бути більш коректними в оцінках причин зростання цін в Україні.

Сильний вплив на зростання споживчих цін мають фактори, які не підконтрольні НБУ. Серед них, разом зі скасуванням регулювання цін на продукти харчування - зростання адміністративно регульованих тарифів на послуги ЖКГ, збільшення цін виробників промислової і сільськогосподарської продукції. Ці фактори діють на стороні витрат, тому НБУ обмежений у протидії зростанню цін. Для зниження інфляції Нацбанк змушений підвищувати облікову ставку, але в період виходу економіки з кризи це може мати наслідком зростання вартості кредитів та зменшення обсягів кредитування економіки. Потенціал позитивного вплив збільшення облікової ставки на стримування інфляції в умовах інфляції пропозиції є обмеженим.