Після зниження обсягу гривневих депозитів населення у липні на 0,2% та в серпні на 1,7%, у вересні цей показник зріс на 1,7%, а саме на 3,3 млрд. грн. до 192,7 млрд. грн. За даними аналітиків НАБУ обсяг гривневих депозитів за останні дев'ять місяців загалом збільшився на 2,4%. Таке зростання спостерігається вперше з 2013 року.
Що стосується депозитів населення в іноземній валюті в доларовому еквіваленті, то з початку року вони не змінилися і залишилися на рівні 8,75 млрд. доларів США. Впродовж 2014-2015 років, відтік гривневих депозитів населення склав 30,8 млрд. грн. А відтік вкладів в іноземній валюті 17,5 млрд. доларів США. На цьому фоні вересневе зростання депозитного портфелю майже непомітне, проте, навіть невеликий приріст додає оптимізму. Оскільки свідчить про покращення споживчих настроїв на фоні пожвавлення економіки та помірної курсової стабільності.
«Перші ознаки поступового відновлення економіки країни дають передумови до відновлення довіри до банківської системи. Крім того, не варто забувати, що збільшення обсягу депозитів відбувається на фоні чистки банківської системи. Відтак, в результаті закриття банків відбувається природний перетік коштів з банків, що ліквідуються. Близько 30-45% вкладників залишають депозити на рахунках банків, які уповноважені Фондом гарантування вкладів повертати кошти постраждалим вкладникам, - зазначила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ. - Є всі підстави сподіватися, що до кінця року збережеться тенденція приливу гривневих депозитів в банківську систему. Хоча ці темпи зростання будуть доволі скромними, тому що все буде залежати від стабільності курсу гривні».
Попри відчутне покращення ситуації на банківському ринку, вкладникам завжди варто залишатися пильними та критичними при виборі банку для збереження своїх заощаджень.
За словами Олени Коробкової, є прямі та побічні ознаки, за якими можна визначити, що у банка виникли певні проблеми з платоспроможністю. По-перше, обмеження видачі грошей в рідному банкоматі банку. Як показав сумний досвід, спочатку банки встановлюють досить великі ліміти на видачу, але в міру того як проблеми накопичуються, ліміти починають знижуватися.
Другий тривожний дзвіночок – це затримка платежів. Як правило, банк здійснює платежі день в день, максимум на наступний день, якщо гроші відправлені ввечері. Але коли суми на рахунок зараховують з затримкою в кілька днів – це свідчить про порожній кореспондентський рахунок.
«Класика жанру – захмарні ставки по депозитах. Така політика банку спричинена не великою любов'ю до своїх потенціальних клієнтів, а тому, що банк має проблеми з ліквідністю і за будь-яку ціну намагається залучити ресурси. Найсвіжіший приклад: за місяць до визнання неплатоспроможним, банк «Михайлівський» пропонував вкладникам 27% річних на депозит. Хоча середня ринкова ставка тоді коливалася в межах 20%», - додає виконавчий директор НАБУ.
Також не варто всі свої заощадження розміщувати на депозиті одного банку. І це стосується не тільки вибору банків, а валют і видів депозитів. Такий розподіл дозволить зберегти кошти, якщо в одного з банків виникнуть проблеми з платоспроможністю, або якась із валют знеціниться. А якщо це сума, більш ніж 200 тисяч гривень, то варто розбити її на кілька депозитів у різних банках, що забезпечить захист заощаджень з боку Фонду гарантування вкладів.
Проте, на думку Олени Коробкової, незважаючи на всі ризики, на фоні високих цін на нерухомість і автомобілі, які безпосередньо прив'язані до курсу валют, банківські депозити та дорогоцінні метали на сьогодні – єдиний доступний інструмент інвестування.