Експерт Банку Кредит Дніпро про актуальні питання розробки процедури банкрутства фізичних осіб

Якщо громадяни України дійсно опинилися в складній фінансовій ситуації, необхідно надати їм можливість розпочати життя з нової сторінки, без боргів – така ключова пропозиція робочої групи Незалежної асоціації банків України при доопрацюванні положень Кодексу України з процедур банкрутства.

Робочу групу було створено при Міністерстві юстиції, до її складу входять представники МВФ, Світового банку, Асоціації правників України. Керівник групи від Незалежної асоціації банків України – Олена Єрмолова, заступник начальника управління з роботи з проблемними активами Банку Кредит Дніпро.

Проектом Кодексу передбачено введення нової для України процедури банкрутства фізичних осіб на додачу до існуючої можливості банкрутства фізичної особи-підприємця. Учасники робочої групи підтримали пропозиції НАБУ щодо побудови нової філософії процедури банкрутства фізичних осіб.

«Ми вважаємо, що ініціювати відкриття справи про банкрутство фізичної особи може лише вона сама, це її право, а не обов’язок. Заявник має подати декларацію про доходи і майно – свої і своєї сім’ї; кредитори перевірять надану інформацію й у випадку доброчесності заявника мають запропонувати прийнятні умови реструктуризації боргів із можливістю їх часткового прощення; у випадку виявлення недоброчесної поведінки кредитори мають право прийняти рішення про незастосування до цієї фізичної особи процедури банкрутства та звільнення від боргів», – так прокоментувала Олена Єрмолова пропозиції НАБУ. Експерт наголосила, що справа про банкрутство фізичної особи не розглядається кредиторами як альтернативний уже існуючим інструмент стягнення майна боржника.

Проект Кодексу України з процедур банкрутства, який було ухвалено Верховною Радою України в першому читанні у березні 2018 року, має на меті зробити процедуру відновлення платоспроможності боржників та їхнього банкрутства більш ефективною і прозорою, унеможливити чисельні зловживання, коли майно банкрутів продають за копійки і кредитори не можуть вплинути на цей процес. Зміни мають запобігти загальнопоширеній практиці, коли процедури банкрутства неплатоспроможних боржників тривають роками, при цьому боржники продовжують працювати, використовувати активи своїх підприємств та отримувати прибутки, а кредитори не отримують жодної копійки у погашення своїх вимог.

У проекті Кодексу вже враховано більшу частину пропозицій Незалежної асоціації банків України щодо процедури банкрутства юридичних осіб. Експерт висловила сподівання, що пропозиції робочої групи щодо банкрутства фізичних осіб буде також враховано при підготовці Кодексу до другого читання.

 

Для довідки:

Банк Кредит Дніпро засновано в 1993 році, в цей час входить у групу банків із приватним капіталом відповідно до класифікації НБУ.

Єдиним акціонером Банку Кредит Дніпро є компанія «Бренкрофт Ентерпрайзез Лімітед», яка опосередковано належить Віктору Пінчуку.

Надійність і стабільність банку підтверджено авторитетними рейтинговими агентствами. Зокрема, рейтингове агентство IBI-Rating підтвердило рейтинг банку за національною шкалою на рівні «uaA-» з прогнозом «позитивний» та рейтинг надійності депозитів на рівні «4+» (висока надійність).

У рамках дослідження «Транспарентність банків України: кроки до Європи» від IBI-Rating і міжнародного фінансового клубу «Банкиръ» Банк Кредит Дніпро було відзначено в номінації «Європейське партнерство» як єдиний банк з українським капіталом серед найбільш інвестиційно привабливих фінустанов країни.

За результатами 2017 року Банк Кредит Дніпро увійшов у топ-3 в номінаціях «Корпоративний партнер» і «Агробанк» фінансового рейтингу ділового тижневика «Бізнес», а також його було відзначено в номінації «Надійний партнер для бізнесу» в рамках ІХ Всеукраїнського конкурсу «Банк року – 2017».