Фальшиві гроші: де найчастіше трапляються і як їх розпізнати

Фальшиві гроші: де найчастіше трапляються і як їх розпізнати

Найчастіше отримати підроблені гроші можна на ринках і в невеликих магазинах.

Недавно стало відомо, що за 2017 рік в Україні було вилучено з обігу майже 10,5 тис. фальшивих банкнот. Виявилося, що найчастіше підробляли купюри номіналом 500 грн. Сайт "Сегодня" розповідає, де найчастіше люди можуть отримати фальшиві гроші, як відрізнити підробку від справжньої купюри і що робити, якщо виявив у себе в гаманці фальшиві гроші.

Де найчастіше можна натрапити на фальшиві гроші


Відповідно до звітів Національного банку України, із загальної кількості вилучених банкнот 61% склали купюри номіналом 500 грн. Менше підробляли 200 грн - 7% від загальної кількості, 100 грн - 17%, а 50 грн - 13% підробок.

Назвати це явище масовим і критичним буде занадто необачно. Так, в минулому році на 1 млн купюр справжніх гривень припадало лише 3,6 штуки підроблених. Правда, справедливості заради, відзначимо, що в порівнянні з 2016 роком цей показник все ж виріс. Тоді на мільйон припадало 2,8 фальшивих банкноти. А ось, наприклад, в ЄС цифри набагато вище, там на мільйон справжніх грошей припадає аж 33 підроблених купюри.

Підробляють в основному великі гроші - 500, 200 і 100 грн., а ось випадки підробок купюр дрібного номіналу поодинокі.

Експерти розповіли в коментарях сайту "Сегодня", де люди найчастіше можуть стати жертвами і отримати фальшиві гроші. Такими місцями стали ринки і різні масові заходи. 

"Чаще всего люди получают фальшивые деньги на рынках, в магазинах, а также при продаже товаров через сайты объявлений, где подразумевается личная передача денег и товара. Реже это случается в обменниках и банкоматах",  – поясняет ситуацию адвокат Татьяна Лежух-Вовк.

Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова також зазначає, що фальшиві гроші найчастіше можна отримати у продавців на ринках, в дрібних магазинах, які приймають оплату готівкою. 

"Также это происходит на разных массовых мероприятиях, ярмарках и фестивалях – там, где люди рассчитываются наличными деньгами. Чтобы максимально обезопасить себя от получения поддельных денег необходимо:

  • отдавать предпочтение безналичному расчету;
  • обменивать валюту в банках;
  • проверять полученные купюры на месте, желательно с помощью специального аппарата;
  • не менять мелкие купюры на крупные, на рынках, в мелких торговых точках или у частных лиц", – советует Елена Коробкова.

Як розпізнати підробку

Як правило, якість підроблених грошей значно гірша, ніж справжніх. Але іноді розпізнати фальшивку буває досить складно, тому розповідаємо, на що потрібно звернути увагу в першу чергу, щоб не стати володарями підроблених грошей.

Підроблені банкноти зазвичай відрізняються за кольором від оригіналу, такожтам відсутні водяні знаки, оптико-змінні фарби, захисні стрічки і рельєфні зображення.

Детальніше увагу варто звернути на:

  • водяні знаки: якщо розглядати банкноту проти світла, можна помітити багатобарвний портрет історичної особистості, який повторює зображеннянадруковане на лицьовій стороні банкноти. Також там є зображення цифрового номіналу або ж графічний знак гривні;
  • приховане зображення - це, номінал купюри, який розташований у верхньому кутку і який видно при розгляданні банкноти під гострим кутом зору до джерела світла;
  • наскрізний елемент - зображення, виконане в одному місці зі зворотною і лицьовою сторонами банкноти, яке складається в єдиний малюнок;
  • оптично-змінна фарба - на купюрі 500 грн зразка 2015 року нею надрукована розгорнута книжка, на ранніх версіях купюр були надруковані своєрідні ромбиМалюнок, виконаний такою фарбою, змінює колір і переливається під різними кутами зору;
  • захисна полімерна стрічка - стрічка темно-сірого кольору введена в поверхню купюри, на ній можна розглянути написи з номіналом купюри і знак гривні;
  • мікротексти - це повторювані написи в кутку купюри, які можна розглянути за допомогою збільшувального скла;
Також варто звернути увагу на те, що справжня купюра рельєфна. Фарбана носиться на неї опуклим шаром, що легко визначається на дотик.

__04


Що робити, якщо виявив у себе фальшиві гроші


Якщо ви розпізнали у себе підроблені гроші, панікувати не варто. Звичайно, будь-хто може залишити все як є і спробувати непомітно розрахуватися цією купюрою, але якщо це вирахують - будьте готові до зустрічі з поліцією, тому що ви фактично збуваєте фальшиві гроші. Кращий варіант - це повідомити про фальшивку в поліцію.

"В случае, если человек обнаружил фальшивку, ему нужно немедленно сообщить об этом в полицию. При написании объяснений постараться чётко воспроизвести обстоятельства, суммы, контакты людей, от которых были получены фальшивки. Ни в коем случае не стоит пытаться сбыть купюры, так как в этом случае человеку будет грозить уголовная ответственность. Прецедент в контексте осуждения человека, который получил фальшивые 200$ за свой товар, уже имеется. Естественно, что шансы на возвращение денег в такой ситуации – минимальны, но лучше все же ограничиться потерей лишь денег", – комментирует ситуацию Татьяна Лежух-Вовк.

Олена Коробкова також говорить, що якщо фальшиву купюру виявили у відділенні банку або пункті обміну валют, то співробітник установи спочатку визначить, до якої категорії вона належить - сумнівних, або таких, які мають ознаки підробки. Після чого на такі купюри складається акт із зазначенням всіх реквізитів грошових знаків і ордер по передачі цінностей. 

"Клиенту выдают справки и банкноты для проверки правильности указанных данных, а затем деньги забирают на проверку в Национальный банк, проверка проводится в течение пяти рабочих дней. Согласно требованиям регулятора сотрудник банка при обнаружении сомнительных или имеющих признаки подделки купюр должен вызвать полицию", – говорит Коробкова.

Якщо ж людина сама виявила фальшиві банкноти, експерти одноголосно радять звертатися в поліцію: там доведеться дати детальні свідчення, щоб правоохоронці визначили, як купюра потрапила до людини. 

"По поводу обнаружения фальшивой купюры в участке заведут дело, проведут специальные экспертизы и расследования. В том случае, если деньги по результатам проверки окажутся настоящими, клиенту позвонят из банка или полицейского участка и отдадут банкноты на руки или зачислят на счет. Если деньги окажутся фальшивыми, есть возможность взыскать убытки с лица, от которого он их получил, но сделать это возможно будет только на этапе судебного процесса", – подытожила Коробкова.