
Третю заключну панель конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди» було відкрито презентацією дослідження «Рівень закредитованості населення України», проведеного в грудні 2016 - січні 2017 компанією GfK Ukraine на замовлення World Bank Group
У багатьох країнах, в яких є представництва Світового банку, аналогічні дослідження проводяться на регулярній основі. Україна не стала виключенням з правил, тому компанія GfK провела дослідження «Рівень закредитованості населення України», що стане у нагоді банківським інвесторам, керівникам і донорам. Дослідження детально відображає інформацію про рівень закредитованості населення, масштаб і характеристики боргового тягаря українців.
У поняття «закредитованість» аналітики GfK Ukraine вклали більш широке значення, ніж це може здатися на перший погляд. Мається на увазі не лише рівень закредитованості населення України або рівень боргових зобов’язань. Перш за все це те, як людина відчуває кредитну заборгованість, тобто чи є вона для неї важкою, чи відмовляють позичальники собі або своїй родині в окремих побутових потребах. Всі ці фактори дають можливість отримати більш глибокий та всебічний портрет позичальника, його фінансовий та емоційний стан.
Дослідження «Рівень закредитованості населення України» доступне в повному обсязі на сайті НАБУ за посиланням
Цільова аудиторія дослідження – це особи, що нині сплачують позики в банку, кредитній спілці, ломбарді або іншій фінансово-кредитній інституції. А також особи, які мали досвід використання кредиту менше 2-х років назад.
Опитування респондентів проводилося анонімно через особисте інтерв'ю. Загалом участь у дослідженні взяли 2 410 громадян. Вибірка респондентів репрезентативна за віком, статтю, регіоном, розміром населеного пункту. Опитування враховувало соціально-економічні характеристики осіб, обраних випадковим чином.
Під час презентації дослідження представники GfK Ukraine зауважили, що найбільш стабільний сегмент позичальників в Україні складає лише 1%. Це ті, хто мають виплачені кредити за останні 2 роки, та можуть звернутися за новим кредитом, виплати за яким займають невеликий відсоток витрат у їхній структурі доходів.
Наступний за стабільністю сегмент, який становить 17%, знаходиться в зоні ризику. Тобто це ті позичальники, для яких також не критичні в структурі доходу виплати за кредитом, проте вони мають побоювання з різних обставин втратити фінансовий стабільний прибуток і як наслідок – здатність виплатити кредит.
У найбільшому сегменті – 74% знаходяться позичальники, виплати яких за кредитом займають суттєву частину прибутку.
«У 2014 – 2015 роках ми спостерігали ситуацію, коли рівень доходів населення знижувався. Проте в кінці 2016 року ми помічаємо зворотну тенденцію: рівень доходів населення став зростати і відкритість населення до кредитування починає поступово поліпшуватися», - резюмувала свій виступ Лідія Кулиба, старший дослідник GfK Ukraine.
Більше фото за посиланням
Більше фото за посиланням
Інші статті розділу
20.06.2022
18.07.2022