Господарський суд Київської області скасував результат аукціону «8 квартир за 8 гривень»

Господарський суд Київської області скасував результат аукціону «8 квартир за 8 гривень»
У четвер, 11 травня, Господарський суд Київської області визнав недійсним аукціон «8 квартир за 8 гривень», який проходив під час процедури реалізації майна банкрута. Незалежна асоціація банків України (НАБУ) вітає це рішення суду, оскільки вважає його логічним та справедливим. Даний аукціон не є унікальним або поодиноким прикладом зловживань під час реалізації майна в процедурах банкрутства. Проте, якщо не вдосконалити діюче законодавство про банкрутство, схожі ситуації стануть звичним явищем.

Вчорашнє рішення суду стало фінальною крапкою резонансної події, яка почалася ще у 2015 році. Саме тоді на аукціоні було продано 8 квартир в новому багатоповерховому будинку за формальною загальною ціною - 8 грн., тобто по одній гривні за кожну квартиру. Це відбулося внаслідок того, що компанія проводила торги з продажу майна збанкрутілого підприємства, не допускаючи до них сторонніх осіб. Попри заборону Господарського суду Київської області на проведення аукціону, торги все одно відбулися. Власником квартир за 8 гривень стала одна фізична особа.

«Даний аукціон яскраво демонструє всі можливості для зловживань, які прямо не заборонені законодавством, проте використовуються під час провадження у справах про банкрутство задля реалізації майна за наперед визначеною вартістю та у потрібні руки. Через недосконалість діючого законодавства процедура продажу залишається непрозорою та неконтрольованою, а рішення щодо умов продажу приймаються без участі кредиторів. Як результат – майно банкрута може продаватися за значно заниженою вартістю, при цьому норми Закону формально не порушуються», - зазначила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.

Механізми визнання банкротом та процедури продажу майна збанкрутілого підприємства прописані в Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», юридичні колізії якого дозволяють недобросовісним компаніям маніпулювати та активно використовувати закон на свою користь. Щоб врегулювати дану проблему та попередити виникнення схожих ситуацій в майбутньому, необхідно вдосконалити діюче законодавство про банкрутство.

Наразі у Верховній Раді України розглядається проект Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України (щодо підвищення ефективності процедур банкрутства)», реєстраційний № 3132-д. Проте дана законодавча ініціатива лише частково вирішує існуючі проблеми в процедурі санації підприємства, відновленні його платоспроможності, а в окремих випадках навіть погіршить захист прав кредиторів. Однак, за умови врахування пропозицій, що розроблені спільно НАБУ та робочою групою при Міністерстві юстиції України. Законопроект зможе усунути основні проблеми та корупційні схеми у ліквідаційній процедурі.