У вересні промислове виробництво скоротилося на 0,3% на тлі спаду у видобувній промисловості та в енергетиці. З урахуванням фактору сезонності, випуск промислової продукції знизився на 0,4% у порівнянні з серпнем. У видобувній промисловості, як і раніше, відчуваються наслідки введення економічної блокади окупованій частині Донбасу. На початку цього року – відчутне зниження виробництва на 2,8% у вересні, але зростання на 1,2% у порівнянні з попереднім місяцем.
Найбільший спад у річному обчисленні показав видобуток кам'яного і бурого вугілля (-24,2%). Крім того, у нафтогазовій сфері виробництво зменшилось на 1,6%. З іншого боку, зросло видобування металевих руд на 4,1%. Переробна промисловість підросла на 1,2% у порівнянні з вереснем 2016 року, але якщо порівняти з попереднім місяцем (спираючись на сезонність), то було зниження на 1,3%. Рецесія у вуглевидобувній галузі стала головною причиною падіння на 17,2% у виробництві коксу.
Крім цього, випуск продукції харчової промисловості та машинобудування скоротився на 2,2% і на 0,3%. Тим часом, у хімічній і у текстильній промисловості був помітний ріст - на 33,4% і на 8,5%. В енергетиці, виробництво скоротилося як щодо вересня минулого року (-3,4%), так і щодо і серпня цього року (-0,5%), що можна пояснити з дефіцитом вугілля на внутрішньому ринку. У січні-вересні, індекс промислового виробництва знизився на 0,3%.
До кінця року ми не очікуємо значного покращення динаміки у промисловості. Згідно з нашими оцінками, можливе поглиблення спаду на тлі високої бази порівняння.
Зростання інфляційних ризиків підштовхнув Національний банк до жорсткої монетарної політики. 26 жовтня, на засіданні монетарного комітету НБУ, було прийнято рішення підняти облікову ставку на один процентний пункт до 13,5%. Крім того, регулятор погіршив свій прогноз інфляції на цей рік - з 9,1% до 12,2% (за межами цілі 6-10%). У наступному році очікується, що ціль буде досягнута, але інфляція буде вищою, ніж раніше прогнозувалася - 7,3% замість 6%. З іншого боку, прогноз економічного зростання в 2017 році був поліпшений з 1,6% до 2,2%. У наступному році очікується зростання ВВП на 3,2%, згідно з повідомленням НБУ.
Великі відшкодування ПДВ підштовхнули курс USD / UAH вгору минулого тижня. Згідно з даними Держказначейства, на минулому тижні було відшкодовано близько 7,5 млрд. грн. ПДВ. Такий істотний стрибок гривневої ліквідності створив додатковий тиск на валютному ринку. У результаті, курс USD / UAH закінчив тиждень на рівні 26,85/26,88. Для запобігання надмірних коливань, НБУ провів один валютний аукціон, на якому продав 86,1 млн. дол. На нашу думку, різке зростання держвитрат в кінці року є основним ризиком для валютного ринку на цей момент. До кінця цього року можливе зростання курсу USD / UAH до 27,50.
Нагадаємо: Минулого вівторка, 24 жовтня, Міністерство фінансів провело аукціон з розміщення ОВДП, який залучив до бюджету 5,7 млрд. Грн. Пропонувалися як гривневі папери (п'ятирічки), так і валютні (дворічні). Гривневих облігацій було випущено на суму 1,6 млрд. грн., а середньозважений рівень прибутковості склав 14,99%. Валютні ОВДП залучили 170,3 млн. дол., середньозважена дохідність - 5,40%.