
Нацбанк презентував новий етап чищення банківської системи. На цей раз регулятор взявся за очищення банківського капіталу. Відомство розмістило на офіційному сайті «Концепцію удосконалення вимог до капіталу» і попросило банкірів гідно її оцінити.
І хоча фінансисти не бачать у реформі серйозних загроз, пошкребти по засіках акціонерам швидше за все доведеться - нова методика розрахунку неминуче призведе до необхідності докапіталізувати більшість банків.
Що зміниться
У презентованій концепції Нацбанк вказує, що реформа є частиною програми реалізації Угоди про асоціацію з ЄС та імплементації основних принципів ефективного банківського нагляду. А самі новації покликані впровадити європейські вимоги до капіталу по третьому Базелю.
Зокрема, концепція передбачає поділ регулятивного капіталу на 3 складові замість 2-х існуючих: основний і додатковий капітал 1-го рівня, а також капітал 2-го рівня. Зараз регулятивний капітал банки ділять на 2 рівня.
Згідно з презентацією НБУ, в основний капітал 1-го рівня (ОК1) увійдуть прості акції, емісійний дохід від них, незареєстровані сплачені внески акціонерів, а також фіндопомога від них. Квартальний або річний нерозподілений прибуток (включать менше зі значень), фонди / резерви, створені за рахунок прибутку.
А вирахують з нього:
- збитки,
- уцінку активів, які оцінюються за справедливою вартістю,
- викуплені банком власні прості акції,
- нематеріальні активи за балансовою вартістю,
- кредиторську заборгованість,
- прямі і непрямі інвестиції в прості акції,
- непокритий кредитний ризик,
- додатковий капітал 1-го рівня (ДК1), якщо той має від'ємне значення.
У сам ДК1 врахують безстрокові субординований борг за вирахуванням інвестицій в безстроковий субборг і негативного капіталу 2-го рівня (К2).
«Облік у капіталі першого рівня безстрокового субборгу, швидше за все буде супроводжуватися жорсткими правилами його заведення і утримання в складі капіталу. Хоча чітких правил поки немає, впевнена, що інвестори 10 разів задумаються, заводити чи ні. Точно буде прописано, що в разі якихось проблем в банку ці кошти примусово будуть конвертуватися в акції за спрощеною процедурою заведення в капітал », - розповіла UBR.ua виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.
Врахують не все
Власне, в розрахунку капіталу другого рівня і криється основна частина реформи. Його порахують з привілейованих акцій, емісійного доходу по них, строкового (понад 5 років) субординованого боргу. І вирахують з нього викуплені власні привілейовані акції, а також інвестиції в строковий субборг.
Але головне, при розрахунку кредитного ризику за нормативами Н7-Н9 врахують не весь К2, а тільки ту його частину, яка не перевищує 1/3 від капіталу 1-го рівня.
«Не пам'ятаю, щоб такі вимоги встановлювалися Базелем III. Схоже, це ноу-хау Нацбанку - формально він має право посилити європейські вимоги, але не спрощувати їх», - говорить Невмержицький.
Такий підхід для багатьох банків може обернутися потребою в докапіталізації. Адже нерідко акціонери використовували субборг, як спосіб технічного «накачування» капіталу: надані кошти потім виводилися через кредитування пов'язаних компаній.
Тепер така схема втратить економічну доцільність і буде стимулювати акціонерів вкладати кошти безпосередньо в капітал. У цьому, вважають банкіри, і криється сенс реформи: Нацбанк акцентує увагу на необхідності формувати капітал за рахунок безповоротних коштів від акціонерів, прибутків і т.д.
«Для багатьох це стане тривожним дзвіночком і змусить їх вже зараз зайнятися питанням конвертації субборгу в капітал. Процедура така є. Альтернатива - залишити все, як є, і рахувати нормативи тільки від частини субординованого боргу - навряд чи комусь сподобається », - резюмував Невмержицький.
2018 рік НБУ планує використати на підготовку відповідної нормативної бази. А ввести нове положення має намір вже в 2019 році. Учасники ринку не виключають, що нинішня презентація написана регулятором не стільки для того, щоб дізнатися їхню думку щодо майбутньої реформи, скільки для того, щоб стимулювати їх почати роботу з переведення строкового субборгу в капітал вже зараз.
Джерело: UBR.ua
#новиниринкуНАБУ #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни #шпек #коробкова #мінфін #НБУ #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ