
— Green-banking набирає все більшої популярності в світі. Чим це можна пояснити?
— Після підписання Паризької кліматичної угоди у 2015 р. було створено мережу “зелених” банків — Green Bank Network. Передбачалося, що через неї фінансуватимуться програми, спрямовані на досягнення цілей цієї Угоди — скорочення викидів парникових газів через стримування зростання світової температури до 1,5ºC. Гадаю, вже всі усвідомили, що чітке виконання Паризької угоди дозволить значно підвищити якість повітря, а відповідно, і здоров’я кожної людини. Також у рамках Угоди World Bank Group у 2019 р. повністю припинить фінансувати проекти з видобутку нафти й іншого викопного палива.
Тепер абсолютно зрозуміло, що серед основних шляхів досягнення поставлених цілей будуть заходи, що заохочуватимуть до швидкого переходу від викопного палива і збільшення інвестицій та ринкової частки екологічно чистих джерел енергії. Саме для вирішення проблеми недостатності інвестицій для боротьби з глобальними проблемами і створюються “зелені” банки. Наразі Green Bank Network об’єднує з десяток фінансових установ та фондів і відкрита для приєднання нових учасників, одним з яких планує стати Укргазбанк.
Якщо говорити про альтернативну енергетику, то ми вже профінансували 88 проектів більш ніж на €261 млн. Загальна потужність — близько 470 МВт.
— Чому Укргазбанк обрав green-banking пріоритетним напрямом?
— Головною метою створення будь-якого “зеленого” банку є фінансування інвестиційних проектів, спрямованих на покращення екологічної ситуації в країні. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2016 р. наша країна очолила список держав за кількістю смертей від забруднення повітря. Україна завжди була країною з розвиненою промисловістю — машинобудування, вугільна промисловість, що найбільше впливає на атмосферу. Нам необхідна трансформація енергетичного сектора до “зелених” технологій. Більше того, статистична служба Європейського Союзу (Eurostat) вважає, що Україна потенційно здатна генерувати з відновлюваних джерел не менше 74% від загального обсягу енергії, що виробляється у країні.
Ми наразі у процесі підписання угоди про входження до Green Bank Network. Укргазбанк, як і інші представники мережі “зелених” банків, вже здійснює фінансування за трьома основними напрямами. Перший — фінансування виробництва відновлюваної енергії. Другий — фінансування енергозберігаючих технологій. І третій напрям — фінансування проектів, пов’язаних із захистом довкілля.
Більш того, з травня 2016 р. ми співпрацюємо з Міжнародною фінансовою корпорацією (International Finance Corporation. — Ред.). Саме завдяки співпраці з IFC ми першими в Україні почали інвестувати в екологічні проекти, де кожна інвестиція не лише прибуткова, а й має позитивний соціальний вплив. IFC вже приєднала Укргазбанк до Глобальної програми торговельного фінансування, учасниками якої є кращі банки з-понад 100 країн. Це стало підтвердженням правильного вектора розвитку Укргазбанку.
— Яких результатів у цьому напрямі вже досягнуто?
— Якщо говорити про альтернативну енергетику, то ми вже профінансували 88 проектів більш ніж на €261 млн. Загальна потужність — близько 470 МВт. Це сонячні й вітрові станції, проекти за напрямами “біомаса” і “біогаз”, а також гідроелектростанції. Завдяки всім реалізованим екопроектам економія газу складе близько 400 млн куб.м щорічно, а викиди CO2 скоротяться більш ніж на 800 тис. тонн на рік. Це рівнозначно тому, якби ми одночасно прибрали з доріг майже 390 тис. автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння.
Майже три роки тому ми фактично з нуля почали екокредитування, і у результаті станом на 1 січня цього року наш портфель екокредитів становив 8,7 млрд грн. Для порівняння: це обсяг усіх чистих активів 25-го за величиною банку в Україні. За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, кожен третій мегават отриманого “зеленого” тарифу у 2017 р. в Україні профінансовано Укргазбанком — ми стали лідерами фінансової підтримки введення “чистих” потужностей. Але це лише один із напрямів, в якому ми працюємо.
Другий — це фінансування енергоефективних проектів. Тут ідеться про енергоефективне будівництво, енергомодернізацію підприємств, теплову генерацію, енергоефективний транспорт. Цей напрям є актуальним для українського бізнесу.
І третій напрям — фінансування заходів із захисту довкілля. У рамкамх співпраці з Міністерством екології та природних ресурсів України ми провели роботу з першою сотнею найбільших підприємств — забруднювачів атмосфери. Наш банк видав кредит “Запоріжсталі” на встановлення нового фільтраційного обладнання, що дозволило зменшити шкідливі викиди у промисловому регіоні на 20%.
Також у нас є унікальний продукт — екокартка з біосировини (кукурудзи і цукрової тростини).
Зовні картка нічим не відрізняється від традиційної. Однак після утилізації екокартка не завдає шкоди довкіллю. Вона унікальна не лише для України, а й для Східної Європи.
— Які програми у цій сфері ви вважаєте найвдалішими? Чому?
— У 2017 р. Укргазбанк запустив спеціальну програму видачі кредитів на придбання сонячних електростанцій і теплових насосів за програмою “ЕКО-енергія”. Користуючись нашою унікальною програмою, позичальник не лише долучається до розвитку альтернативних джерел енергії, а й має суттєву економію на сплаті комунальних послуг, додатковий заробіток, довгострокові інвестиції у домоволодіння, прибутковість яких не знижується з роками.
За січень — вересень 2017 р., з моменту запуску даного продукту, Укргазбанк видав понад 23 млн грн. кредитів. Ми плануємо і надалі покращувати умови кредитування і збільшувати список партнерів за програмою.
Також завдяки нашим програмам ми пропонуємо не лише великому, але й малому та середньому бізнесу легкий і доступний перехід на сучасне екологічне устаткування. Наприклад, ми кредитуємо заміну обладнання — сільськогосподарського, виробничого — на енергоефективне. Заміна освітлення у виробничих масштабах окупає себе за півтора року. Більш того, ми підкажемо, як це зробити правильно та з мінімальними витратами.
Нещодавно до нас прийшов клієнт, який хотів провести модернізацію обладнання на виробництві. За його оцінками, термін окупності склав три з половиною роки. У нашому банку створено спеціальний департамент, який проводить технічну експертизу кожного окремого проекту. Для цього, як я вже казав, ми також беремо експертизу “зелених” проектів у IFC. Вони оцінюють їх з точки зору світового досвіду. Наші колеги порадили позичальникові вдосконалити проект і розповіли, як саме. У результаті термін окупності зменшився до двох років, і вже за півтора року клієнт погасив борг перед банком.
— Чи є у вас однодумці серед учасників українського банківського сектора?
— Ринок зростає, на ньому з’являються нові гравці, і це тішить. Місця вистачить усім. Головним нашим партнером наразі є IFC, вони допомагають нам тримати першість. Окрім того, ми тісно співпрацюємо з Європейським інвестиційним банком. Також є низка спільних проектів зі шведськими, австрійськими та іншими європейськими установами. За Паризькою кліматичною угодою для утримання зростання світової температури до 2040 р. необхідно інвестувати у різні “зелені” проекти понад $50 трлн. Якщо якісь напрями захочуть розвивати наші колеги, ми будемо тільки раді.