Кого планують кредитувати українські банки в 2018 році

Кого планують кредитувати українські банки в 2018 році

Українські банки все частіше починають кредитувати малі та середні підприємства, пояснюючи це їхньою більшою надійністю, на відміну від великого бізнесу.

В Україні зростає кредитування малого й середнього бізнесу. Торік цій категорії позичальників було видано на 7% більше кредитів, ніж роком раніше.

При цьому частка малого бізнесу в загальному портфелі банків виросла з 6% до 15%.

Наприкінці січня НБУ повідомив: згідно з результатами опитування всіх українських банків, 72% з них планують кредитувати малий і середній бізнес. І лише 52% заявили про бажання кредитувати великі підприємства.

НВ Бізнес розібрався, чому банки віддають перевагу середньому бізнесу перед іншими позичальниками, а також під який відсоток і за яких умов зараз можна отримати кредит малому й середньому бізнесу.

За словами Олени Коробкової, виконавчого директора Незалежної асоціації банків України (НАБУ), практика показує, що зараз попит від малого та середнього бізнесу збільшився: "Вони починають набирати обертів".

Олена Дмітрієва, заступник голови правління банку Глобус, зазначає, що протягом останніх 2-х років різко знижувалася відсоткова ставка. "Це відчули підприємства малого та середнього бізнесу, тож минулого року вони дуже активно кредитувалися", – каже вона.

Відновлення масового кредитування малого і середнього бізнесу дуже хвилює підприємців. Бізнесмени скаржаться, що сьогодні в Україні не існує вигідних програм кредитування. При цьому податки зростають, а доходи скорочуються.

У свою чергу голова правління української "дочки" грецького Піреус Банку Сергій Наумов зазначає, що з точки зору статистики малий та середній бізнес набагато надійніший позичальник, ніж великий бізнес.

"Якщо говорити про проблемні компанії, що перебували в реструктуризації, або про ті, що не повертали кредитів, то зазвичай на проблемний долар зрештою повертається приблизно 60% у малому та середньому бізнесі. Це так званий recovery rate. У корпоративному бізнесі це 20%. Іноді не повертається нічого", – каже Наумов.

Є ще й інша причина, додає він. Корпоративний бізнес – це здебільшого величезний бізнес, власники якого вже "зробили" своє життя. "Для них витратити якісь кошти на корупцію в судах або на те, щоб зрештою не повернути борг банку, не є великою проблемою. Вони мають ресурс для цього", – зазначає банкір.

Тоді як малий та середній бізнес – це сімейна справа, яку власники не хочуть втрачати. "Вони радше прийдуть та домовляться з банком, якщо в них виникнуть проблеми, ніж почнуть недобросовісно судитися, ухилятися від своїх зобов’язань. Тому я вважаю, що малий та середній бізнес є набагато надійнішим", – резюмує керівник Піреус Банку.

Відсоток, якій пропонують сьогодні комерційні банки малому й середньому бізнесу, загалом досить низький, а умови отримання кредиту – прості.

"Якщо дивитись на середню ринкову ставку, то в гривні для середніх компаній вона на рівні близько 16,6%, для невеликих компаній це близько 19,2%. Якщо дивитись в доларах, то для середніх компаній десь 7,2%, для маленьких – 7,4%", – каже Коробкова.

Для порівняння, за даними НБУ, вартість гривневих кредитів для населення за підсумками січня становила 29,7% річних, в інвалюті – до 8,4% річних.

Отримати кредит доволі просто, каже Дмітрієва. Але для цього необхідно мати робочий рентабельний бізнес та відмінну кредитну історію.

Час до одержання кредиту становить усього три дні, у свою чергу зазначає Ольга Волкова, директор департаменту корпоративних продажів малим і середнім клієнтам ОТП Банку. І принципову відповідь про можливість фінансування клієнт може отримати дистанційно, навіть не відкриваючи поточного рахунку в банку.

За словами Волкової, компанії знадобиться лише мінімальний пакет документів. "У випадку, якщо це фінансування поточної діяльності, потрібен баланс форми 2. Якщо компанія не має відкритого поточного рахунку в банку, то потрібна інформація про керівника і перша сторінка статуту. Це дуже просто. І сканокопії можна надіслати електронною поштою", – пояснює банкір.

Найголовніше при ухваленні рішення щодо кредитування малого чи середнього бізнесу – це прозорість. Для банків дуже важливо, щоб фінансова звітність відповідала затвердженим стандартам.

"Тож перша порада: треба привести до ладу фінанси. Треба правильно складати звітність, щоби можна було побачити реальну бізнес-модель та реальний фінансовий стан", – каже Наумов.

Банкіри вважають свої ставки й умови отримання кредитів прийнятними. Втім, їх не порівняти з тим, що видають в Європі ті ж материнські банки. Там вартість грошей набагато нижча. Як пояснює Наумов, це тому, що у європейських країнах інша економічна ситуація, і ризики набагато менші, ніж в Україні.

Є й інша проблема, яка все ускладнює для бізнесменів в Україні. Місяць тому, в кінці січня, Нацбанк підвищив облікову ставку до 16,5%. "За нашими прогнозами, це призведе до здорожчання кредитів десь на 2%", – каже Коробкова.

Що вища відсоткова ставка, то менший попит, і менше бажання у банків кредитувати бізнес, додає Наумов. "Набагато простіше без ризику вкласти гроші на депозитний сертифікат в НБУ, ніж фінансувати компанії з усіма притаманними ризиками", – пояснює він.

Виходячи з цього, вірогідно, кредити знову стануть недоступними для малого й середнього бізнесу. Але, навіть якщо загалом обсяги кредитування впадуть, найбільш імовірно, частка МСБ в загальному обсязі виданих кредитів – зростатиме.

Джерело: НВ Бізнес