Кредитування у національній валюті продовжує поступово відновлюватися

У листопаді депозити населення росли, а бізнес, навпаки, скоротив свої заощадження в банках. Депозитний портфель юридичних осіб скоротився як в гривні, так і в іноземній валюті - на 1,3% (+ 0,2% з початку року) і на 2,2% (+ 8% з початку року). Така динаміка пояснюється сезонним зниженням ділової активності. Тим часом, фізичні особи нарощували свій депозитний портфель на тлі зростання ставок після підвищення облікової ставки - на 2,1% в гривні (+ 12,5% з початку року) і на 0,2% в іноземній валюті (-1,2% у порівнянні з груднем 2016 року).

Кредитування у національній валюті продовжує поступово відновлюватися. У листопаді, кредити бізнесу в гривні зросли на 0,3% в листопаді (+ 6,6% з початку року), але в іноземній валюті знизилися на 0,1% (-8,6% з початку року). Гривневі кредити населенню ростуть високими темпами ,на тлі поліпшення добробуту, - на 27,1% з початку року. Крім того, фізичні особи продовжують скорочувати свою заборгованість перед банками в іноземній валюті - на 23% у  порівнянні з груднем 2016 року.

Тиск на валютному ринку посилився на тлі збільшення бюджетних витрат, погіршення девальваційних очікувань і зростання ажіотажу. Весь минулий тиждень гривня втрачала свої позиції. До закриття торгів у п'ятницю, 15 грудня, курс USD / UAH був на рівні 27,70 / 27,73. З огляду на величезний обсяг гривневої ліквідності, накопиченої на рахунках держказначейства (54,1 млрд. грн. станом на 1 грудня), ми вважаємо, що тиск на валютному ринку найближчим часом збережеться.

Посилення інфляційних ризиків змусило НБУ знову посилити монетарну політику. Минулого тижня регулятор підняв облікову ставку ще на 1 п.п. до 14,5% (після підвищення на 1 у кінці жовтня), і таким чином ставка практично повернулася на рівень вересня минулого року (15% річних). Незважаючи на те, що інфляція в останні місяці сповільнюється, темпи зниження не такі швидкі, як прогнозував регулятор. Крім того, Нацбанк бачить посилення інфляційних ризиків саме через істотне підвищення держвидатків закладених в бюджеті 2018 року, зростання ймовірності різкого підвищення соцстандартів, затримки з отриманням траншу МВФ, зростання цін на продовольчі товари і швидкого зростання світової економіки. На нашу думку, НБУ зможе повернутися до політики ослаблення монетарної політики тільки у другій половині наступного року, коли ризики стануть нижче.

Нагадаємо: 12 грудня, Мінфін провів черговий аукціон з розміщення ОВДП. Пропонувалися гривневі облігації і папери, номіновані в іноземній валюті. Гривневі папери розміщувалися терміном на 3 місяці, 6 місяців і 5 років, і залучили до бюджету 3,2 млрд. грн., 0,3 млрд. грн. і 0,3 млрд. грн.. Середньозважені рівні прибутковості були наступні - 16,27% по тримісячним, 15,85% по шестимісячним і 15,74% по п'ятирічного. Валютні ОВДП пропонувалися у доларах США з терміном обігу один рік і в євро з терміном обігу 18 місяців. Попит був, але Мінфін задовольнив лише заявки на ОВДП, номіновані в євро обсягом 3,5 млн. євро. Середньозважений рівень прибутковості склав 3,95%.

#новиниНАБУ #макроекономічнийаналізНАБУ  #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни #шпек #коробкова #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ #НАБУ #аналітика #мінфін #НБУ