Макроекономічні показники

Макроекономічний аналіз на 19 квітня 2023 року
ВВП України у 2022 році скоротився на 29,1% у реальному вимірі та на 4,8% – у номінальному. Державна служба статистики оприлюднила повні дані про валовий внутрішній продукт (ВВП) за чотири квартали минулого року. Підсумкове скорочення економіки у реальному вимірі становило 29,1%, причому спад у другому півріччі обчислювався 31%. У номінальному гривневому вираженні український ВВП скоротився на 4,8% – до 5,2 трлн грн, значно перевищивши очікування. Доларовий еквівалент ВВП скоротився на 20,8% – до 159 млрд дол. США.
Макроекономічний аналіз на 13 лютого 2023 року
Золотовалютні резерви вже наближаються до 30 млрд доларів США. У січні міжнародні резерви Національного банку України зросли ще на 1,4 млрд доларів США (5% м/м) до 29,9 млрд дол. США. Це було забезпечено надходженням понад 4 млрд дол. США зовнішнього фінансування. Отже, зовнішніх надходжень із запасом вистачає на покриття негативного сальдо валютного ринку, сформованого дефіцитом зовнішньої торгівлі (відповідні інтервенції НБУ в січні становили трохи більше як 3 млрд доларів США).
Макроекономічний аналіз на 12 грудня 2022 року
ВВП у ІІІ кварталі перевершив очікування, проте висока невизначеність зберігається. Згідно з попередньою оцінкою Державної служби статистики, темп скорочення реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в ІІІ кварталі 2022 року сповільнився до 30,8% р/р. Хоча певна консолідація економічної активності в цей період і була очікуваною (поміж іншого – завдяки частковому відновленню аграрного експорту), оприлюднена оцінка перевершила сподівання.
Макроекономічний аналіз на 25 жовтня 2022 року
Інфляція прискорилася до 24,6%, очікується подальше прискорення. У вересні Індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився ще на 1,9% м/м. Найбільший внесок до інфляції у вересні зробило збільшення цін на фрукти та м’ясну продукцію, а також сезонне підвищення цін на одяг і взуття. Водночас трохи знизилися ціни на овочі. Завдяки цьому зростання цін на овочі в річному вимірі трохи послабшало – до 85% р/р, проте ця товарна група досі залишається найпотужнішим за значущістю драйвером інфляції. Загалом інфляція в річному вимірі прискорилася до 24,6% р/р. Попри очікуване подальше прискорення, є висока ймовірність збереження показника інфляції у межах 30% до кінця 2022 року.
Макроекономічний аналіз на 23 серпня 2022 року
Україна успішно завершила м’яку реструктуризацію зовнішнього боргу. Більшість власників єврооблігацій України – суверенних та гарантованих державою сумарним номіналом 21 млрд. доларів США – погодилися зупинити платежі за боргом на 2 роки та відтермінувати погашення цінних паперів на цей же термін. Аналогічне рішення ухвалили і власники ВВП-варантів. Загалом, це рішення покращує валютну ліквідність українського уряду в 2022-2024 роках на 6 мільярдів доларів США, що підтримає стабільність золотовалютних резервів. Зокрема, Україні вже не треба виплачувати 1 вересня кредиторам 1,2 млрд. доларів США. Видатки Державного бюджету в 2022 році цим рішенням скоротяться на 0,7 млрд. доларів США, у 2023 році – на 1,5 млрд. доларів США.
Макроекономічний аналіз на 4 лютого 2022 року
Гривня стрімко повернула втрачені позиції. У п’ятницю, 4 лютого, торги на міжбанківському валютному ринку завершилися близько позначки 28,1 грн/дол., що є ознакою суттєвого укріплення після тимчасового досягнення позначки 29 грн/дол. попереднього тижня. Національний банк України відновив купівлю іноземної валюти, поповнивши таким чином золотовалютні резерви за тиждень більше як на 0,3 мільярда доларів.
Макроекономічний аналіз на 24 грудня 2021 року
Реальний ВВП зріс на 2,7%, номінальний – на 29%. Державна служба статистики покращила оцінку зростання реального ВВП у ІІІ кварталі з 2,4% до 2,7% р/р. Як і раніше, основний внесок у зростання було забезпечено споживанням домогосподарств, яке збільшилося на 9% р/р у реальному вимірі. Інвестиції зросли на 14,5% р/р.
Макроекономічний аналіз на 30 листопада 2021 року
Україна отримала понад 1 млрд. доларів зовнішнього фінансування. Міжнародний валютний фонд завершив перший перегляд програми stand-by, за підсумками якого країна отримала другий транш у розмірі 0,7 млрд доларів. Разом з цим здійснено приватне запозичення у обсязі 0,25 млрд євро та готується кредит Світового банку в обсязі 0,3 млрд євро. Запозичені кошти допомогли відновити валютну ліквідність уряду та стануть запорукою фінансування Державного бюджету в кінці 2021 року.
Макроекономічний аналіз на 29 жовтня 2021 року
У промисловості зберігається стагнація виробництва. У вересні обсяги промислового виробництва вперше за 7 місяців перейшли до спаду, який становив 0,7% р/р. По суті, це продовження стагнації виробництва, яка просто змінила знак плюс на мінус. Найбільший спад зафіксовано у вугільній промисловості, яка скоротила виробництво у вересні на 12,7% р/р. Водночас тривало зростання виробництва коксу та продуктів нафтопереробки (завдяки нафтопереробній складовій), яке становило 13,8% р/р. За підсумками 9 місяців 2021 року українська промисловість наростила виробництво на скромні 1,4%.
Макроекономічний аналіз на 5 жовтня 2021 року
Експорт та імпорт товарів зростають високими темпами. У вересні експорт товарів зріс на 53% р/р. Зокрема, стрімко (на 59% р/р) зріс експорт товарів агропромислового сегменту, чому сприяли рекордний урожай і високі ціни на агропродукцію. Також тривало активне зростання у металургійному сегменті, де експортна виручка збільшилася на 127% р/р. Зростання експорту залізної руди стрімко сповільнилося до 22% р/р. Імпорт товарів збільшився аналогічними темпами, на 52% р/р. В імпорті наочним був вплив стрімкого здорожчання енергоресурсів: імпорт добрив зріс на 170% р/р, вугілля – на 81% р/р.
Макроекономічний аналіз на 14 вересня 2021 року

Інфляція взяла паузу в прискоренні
За даними Державної служби статистики, Індекс споживчих цін (ІСЦ) у серпні зменшився на 0,2% м/м. Цьому сприяло сезонне здешевлення овочів (на 18% м/м) та фруктів (на 5% м/м). Показник серпневої дефляції був ідентичним минулорічному, що зумовило збереження річного темпу зростання ІСЦ на рівні 10,2% р/р. Найімовірніше, прискорення інфляції відновиться у вересні. Наразі найбільшим проінфляційним ризиком є стрімке зростання цін на енергоносії на світових ринках.

Макроекономічний аналіз на 31 серпня 2021 року
Україна отримала 2,7 млрд доларів від МВФ. Поповнення золотовалютних резервів відбулося в межах затвердженого глобального розподілу спеціальних прав позики (СПЗ). Після цієї операції обсяг міжнародних резервів України збільшився до понад 31 млрд доларів. Проте вже 1 вересня Україні потрібно буде здійснити боргові платежі в обсязі 1,3 млрд доларів, що скоротить міжнародні резерви.
Макроекономічний аналіз на 17 серпня 2021 року
ВВП у ІІ кварталі зріс лише на 5,4%. За оперативною оцінкою Державної служби статистики, реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) у ІІ кварталі 2021 року збільшився на 5,4% р/р. Попри суттєвий показник зростання, це дуже слабкий результат на тлі слабкої бази порівняння. Наприклад, реальний ВВП Євросоюзу в ІІ кварталі зріс на 13,2% р/р, США – на 12,2% р/р, Росії – на 10,2% р/р. Певні провідні економіки світу та сусіди України вже вийшли на докоронавірусний рівень, проте Україна за показником ВВП залишається досі суттєво нижчою за нього. Цікаво, що за багатьма економічними показниками вимір стану української економіки є помітно кращим, ніж за ВВП. Докладну розбивку ВВП за ІІ квартал 2021 року буде оприлюднено лише 20 вересня, тож причини такого слабкого результату ще місяць залишатимуться темою для висування гіпотез. Варто зазначити, що нижчий показник зростання реального ВВП буде зафіксовано у 2021 році, то меншим буде платіж за ВВП-варантами (VRI) України у травні 2023 року.
Макроекономічний аналіз на 30 липня 2021 року
Монетарна політика стає більш жорсткою. Національний банк України підвищив облікову ставку на 50 пунктів – до 8% річних. Водночас НБУ окреслив в оновленому прогнозі подальше збільшення облікової ставки до 8,5% річних у вересні. Окрім цього, було додано надбавку 100 пунктів до ставки за кредитами рефінансування, що тепер становить 9% річних для всіх термінів. Посилення монетарної політики має на меті обмеження інфляційного тиску в економіці та призводитиме до зростання ринкової вартості грошей (із певним лагом).
Макроекономічний аналіз на 25 червня 2021 року
Споживання зростає, проте скорочення інвестицій триває. Державна служба статистики оприлюднила повні дані про валовий внутрішній продукт (ВВП) України у І кварталі 2021 року. Оцінку спаду було погіршено з 2% до 2,2% р/р. Проте динаміка складників ВВП неоднорідна. Приватне споживання демонструвало зростання третій квартал поспіль і збільшилося на 4,4% р/р. Утім, інвестиційний складник ВВП падав п’ятий квартал поспіль: зменшення становило 7,8% р/р. Зовнішня торгівля також чинила міцний негативний вплив на динаміку економіки: фізичний обсяг експорту в І кварталі скоротився на 17,4% р/р (через значно менші залишки врожаю на експорт), тоді як імпорт відновив зростання, що становило 3,7% р/р. Важливо зазначити, що через зростання цін у економіці (дефлятор ВВП) більш як на 20% номінальний ВВП у І кварталі 2021 році збільшився на 18% р/р.
Макроекономічний аналіз на 18 червня 2021 року
Інфляція прискорилася до максимуму за два роки. У травні індекс споживчих цін (ІСЦ) зріс на 1,3% м/м, значно перевищивши очікування ринку. Основними рушіями споживчих цін в останній місяць весни були ціни на продовольчі товари та природний газ. Споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 9,5%. Це найшвидший темп інфляції за два роки. Прискорення інфляції відбувається широким фронтом: наприклад, на тлі високих цін на сировинні товари зростання індексу цін виробників промислової продукції (ІЦВ) сягнуло 33,1% р/р, що є максимумом за чотири роки. Помітне прискорення інфляції спостерігається в багатьох економіках світу.
Макроекономічний аналіз на 28 травня 2021 року
Україна та ЄС зберігали спад на початку року, США вже відновили зростання. Згідно оперативної оцінки ВВП, здійсненої Державною службою статистики, у І кварталі українська економіка ще була на 2% меншою, ніж на початку 2020 року. Для порівняння, у Європейському Союзі зафіксовано майже такий же спад на 1,7% р/р. Натомість економіка США вже зростала на 0,4% р/р, а китайська економіка (яка хронологічно раніше стикнулася з коронакризою) продемонструвала збільшення на 18,3% р/р проти низької бази порівняння. Подібний механізм низької бази спрацює і для ЄС, і для України у ІІ кварталі 2021 року, що стане визначальним для статистичного результату відновлення економік цього року.
Макроекономічний аналіз на 29 квітня 2021 року
Динаміка зарплат прискорилася через тимчасовий ефект нижчої бази порівняння. Згідно даних Державної служби статистики, у березні середня заробітна плата в Україні становила 13612 грн. Зростання середньої зарплати у річному вимірі прискорилося з 15,7% у лютому до 18,9% р/р. У реальному вираженні зростання середньої зарплати прискорилося з 7,6% до 9,5% р/р. Це прискорення практично повністю відображає послаблення бази порівняння минулого року, коли під час запровадження жорсткого карантину у другій половині березня відбулося суттєве «просідання» зарплат. Найбільш наочно цей ефект проявляється у готельно-ресторанному бізнесі, де динаміка середньої зарплати прискорилася з 6,5% р/р у лютому до 37,2% р/р у березні. За вирахуванням ефекту низької бази порівняння (який повноцінно реалізується у квітні), поточну динаміку оплати праці в економіці можна охарактеризувати як стабільну.
Макроекономічний аналіз на 13 квітня 2021 року
Споживча інфляція прискорилася до 8,5%. За даними Державної служби статистики, індекс споживчих цін (ІСЦ) у березні зріс на 1,7% м/м, що є найпотужнішим темпом місячного зростання за 29 місяців (останній раз такий показник місячного зростання ІСЦ було зафіксовано у жовтні 2018 року). Через це зростання ІСЦ у річному вимірі прискорилося з 7,5% у лютому до 8,5% у березні. Посилення інфляційного фону підтверджується і багатьма іншими показниками інфляції. Так, зростання індексу цін виробників (ІЦВ) за підсумками березня становило 26,3% р/р. Учасники банківського консенсус-прогнозу посилили інфляційні очікування на 2021 рік: вони вважають, що середньорічна інфляція у 2021 році становитиме 7,7% (проти 2,7% у 2020 році). На їхню думку, посилення інфляції призведе до помірного підвищення облікової ставки НБУ: консенсус-прогноз цього показника на кінець 2021 року становить 7,5% річних.
Макроекономічний аналіз на 2 квітня 2021 року
Українська економіка у 2020 році скоротилася на 4%, проте у гривневому обсязі зросла більш як на 5%. Детальні дані від Державної служби статистики показують, що обсяг ВВП України за підсумками року становив 4194 млрд. грн. Це означає, що за скорочення реального ВВП на 4% номінальний ВВП (тобто грошовий обсяг економіки) зріс на 5,4% через інфляційні процеси (зростання індексу-дефлятора становило 9,8%). У структурному розрізі попиту найсуттєвішим було скорочення інвестицій, яке становило 24,4%. Натомість споживання домашніх господарств збільшилося на 1,6%. У галузевому розрізі найбільше скорочення доданої вартості в 2020 році зафіксовано у готельно-ресторанному бізнесі (на 28,5%), а також у «інших видах послуг» (на 23,1%). Тимчасом активні державні видатки зумовили зростання у будівництві на 5,2%. Всупереч загальній тенденції, зростання спостерігалося також у торгівлі (+4,9%), охороні здоров’я (+2,2%), державному управлінні (+1,5%), інформаційно-телекомунікаційному (+1,3%) та фінансовому (+1,2%) секторах, а також в операціях з нерухомим майном (+1,2%).
Макроекономічний аналіз на 5 березня 2021 року
Національний банк України почав підвищення ставок. НБУ ухвалив рішення про збільшення облікової ставки на 50 пунктів до 6,5% річних. Рішення було ухвалено з огляду на прискорення інфляції та високу імовірність подальшого посилення інфляційного тиску. НБУ у відповідній комунікації зазначив, що регулятор «готовий до більш рішучого підвищення облікової ставки для обмеження фундаментального інфляційного тиску, стабілізації очікувань та приведення інфляції до цілі». Таким чином, центробанк підтвердив послідовність режиму інфляційного таргетування в Україні. Підвищення облікової ставки призводить до аналогічної зміни параметрів активних і пасивних операцій НБУ із банками: ставка за кредитами рефінансування овернайт з 5 березня зросла до 7,5% річних, за депозитними сертифікатами овернайт – до 5,5% річних.
Макроекономічний аналіз на 3 лютого 2021 року
Промисловість завершила 2020 рік спадом виробництва на 5,2%. У грудні в українській промисловості вперше з травня 2019 року було зафіксовано зростання, що становило 4,8% р/р. Проте варто зауважити, що такий результат завдячує не так високим показникам виробництва, як низькій базі порівняння. Так, зростання у енергетиці становило 15,8% р/р, що викликано передусім холоднішими погодними умовами порівняно з груднем 2019 року. А слабкі виробничі показники кінця 2019 року забезпечили зростання видобутку металевих руд одразу на 20% р/р. Незважаючи на зростання у грудні, українська промисловість завершила 2020 рік скороченням виробництва на 5,2%.
Банківський консенсус-прогноз: Українські банки очікують зростання економіки на 3,9%
Незалежна асоціація банків України (НАБУ) започатковує Банківський консенсус-прогноз – агрегований макроекономічний прогноз, сформований на базі макроекономічних прогнозів українських банків.
Макроекономічний аналіз на 15 січня 2021 року

Інфляція стрімко прискорюється. У грудні індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,9% за місяць. Інфляція у річному вимірі надалі прискорилася до 5% (після 3,8% у листопаді). У найближчі місяці очікується подальше прискорення інфляції, у тому числі через підвищення адміністративно регульованих тарифів. Учасники Банківського консенсус-прогнозу, організованого НАБУ, очікують, що середньорічна інфляція в Україні 2021 року становитиме 6,4%.

Макроекономічний аналіз на 24 грудня 2020 року
Промисловість вийшла на майже нульову динаміку. Згідно даних Державної служби статистики, спад промислового виробництва сповільнився з 5% р/р у жовтні до 0,3% р/р у листопаді. Стрімке покращення динаміки було очікуваним: великою мірою це зумовлено низькою базою порівняння у гірничо-металургійному комплексі кінця минулого року. Так, добування металевих руд у листопаді вийшло зі спаду та одразу продемонструвало зростання на 10,6% р/р, тимчасом як металургія також припинила падіння виробництва у річному вимірі та зафіксувала збільшення виробництва на 8,2% р/р у листопаді. Ще одним осередком зростання була енергетична галузь, де минулого місяця спостерігалося збільшення випуску на 10% р/р. Водночас харчова промисловість на тлі нижчого врожаю продовжує спад, що становив 5,4% р/р у листопаді. Машинобудування залишається у стані хронічного спаду: скорочення виробництва на 15,3% р/р минулого місяця.
Макроекономічний аналіз на 11 грудня 2020 року

Інфляція взяла курс на прискорення. У листопаді індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 1,3% за місяць, що є найвищим місячним темпом інфляції за останні 2 роки. Інфляція у річному вимірі прискорилася до 3,8% (після 2,6% у жовтні). У найближчі місяці очікується подальше прискорення інфляції.

Макроекономічний аналіз на 25 листопада 2020 року
Українська економіка активно відновлювалася у ІІІ кварталі. Відповідно до оперативної оцінки Державної служби статистики, реальний ВВП України у ІІІ кварталі 2020 року збільшився на 8,5% до попереднього кварталу (з урахуванням сезонності), і таким чином стрімко скоротив зниження у річному вимірі до 3,5% р/р. Це відображає ефект пом’якшення карантинних обмежень – подібна динаміка спостерігалася і у багатьох країнах світу. Проте у зв’язку із посиленням рівня захворюваності коронавірусною хворобою існує імовірність запровадження нової серії жорстких карантинних обмежень, що може відтермінувати економічне відновлення.
Макроекономічний аналіз на 6 листопада 2020 року
Світова економіка відновлюється. Оперативні оцінки ВВП провідних економік світу за ІІІ квартал 2020 року демонструють суттєве відновлення економічної активності після зняття значної частини lockdown-обмежень, що припали на ІІ квартал. У США спад реального ВВП сповільнився з 9% р/р у ІІ кварталі до 2,9% р/р у ІІІ кварталі, у ЄС – з 13,9% р/р до 3,9% р/р. Економіка Китаю (яка пройшла через карантинний шок раніше) прискорила зростання з 3,2% р/р до 4,9% р/р. В Україні також очікується суттєве сповільнення спаду після «ями» 11,4% р/р у ІІ кварталі. Так, НБУ очікує сповільнення падіння реального ВВП до 6,2% р/р у ІІІ кварталі, а Уряд – до 3,6% р/р.
Макроекономічний аналіз на 30 вересня 2020 року
Під час карантину інвестиції було скорочено майже втричі сильніше за споживання. Відповідно до даних Державної служби статистики щодо ВВП у ІІ кварталі 2020 року, споживання зменшилося на 8,5% р/р. Інвестиції при цьому скоротилися на 22,3% р/р. Цілком передбачувано, в структурі споживання державне споживання зазнало найменшого спаду (на 1,7% р/р), тимчасом як споживання домогосподарств скоротилося на 10,4% р/р.
Макроекономічний аналіз на 26 серпня 2020 року
Карантинні обмеження призвели до спаду української економіки на 11,4%. Відповідно до попередньої оцінки Державної служби статистики, у ІІ кварталі 2020 року спад реального ВВП України становив 11,4% р/р. Саме на другий квартал припали активні карантинні обмеження, що суттєво обмежили транзакції та випуск у економіці. Для порівняння, економіка ЄС у ІІ кварталі зафіксувала спад на 14,1% р/р.