Інфляція стрімко прискорюється. У грудні індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,9% за місяць. Інфляція у річному вимірі надалі прискорилася до 5% (після 3,8% у листопаді). У найближчі місяці очікується подальше прискорення інфляції, у тому числі через підвищення адміністративно регульованих тарифів. Учасники Банківського консенсус-прогнозу, організованого НАБУ, очікують, що середньорічна інфляція в Україні 2021 року становитиме 6,4%.
Інфляція взяла курс на прискорення. У листопаді індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 1,3% за місяць, що є найвищим місячним темпом інфляції за останні 2 роки. Інфляція у річному вимірі прискорилася до 3,8% (після 2,6% у жовтні). У найближчі місяці очікується подальше прискорення інфляції.
Інфляція оновила шестирічний мінімум: 1,7%. У травні 2020 року індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,3% до попереднього місяця. Зростання цін на продовольчі товари на 1,2% (внесок 0,5 в.п. до загального показника зміни цін за місяць) було компенсовано зниженням цін на природний газ на 16,8% та на пальне на 8,6%.
Національний банк знизив облікову ставку до 11% річних. На засіданні 30 січня Правління Національного банку України вирішило знизити облікову ставку одразу на 250 пунктів до 11% річних. Що більше, НБУ заявив про зниження прогнозу очікуваної облікової ставки на кінець 2020 року з 8% до 7% річних, підтвердивши таким чином плани щодо швидшого та потужнішого пом’якшення монетарної політики, ніж заявлялося раніше.
Національний банк прискорив пом’якшення монетарної політики зниженням облікової ставки… На засіданні 12 грудня Правління Національного банку України вирішило знизити облікову ставку одразу на 200 пунктів до 13,5% річних. Таким чином, реальну облікову ставку (порівняно до поточної інфляції, яка практично співпадає і з цільовою) зменшено до 8% річних. Це залишає суттєві можливості для подальшого зниження ставки.
Інфляційний таргет НБУ досягнуто, зниження облікової ставки активізується. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у листопаді 2019 року додав лише 0,1% м/м. Завдяки такий нетрадиційно низькій для осені інфляції зростання ІСЦ у річному вираженні сповільнилося одразу майже на 1,5 відсоткового пункту: з 6,5% р/р у жовтні до 5,1% р/р у листопаді. Відповідно, інфляція потрапила прямо до середини цільового коридору НБУ (4-6%). Це дає підстави очікувати на активне зниження облікової ставки у наступні місяці. Зокрема, найближчий перегляд облікової ставки має відбутися 12 грудня.
Зростання реального ВВП у ІІІ кварталі становило 4,2% р/р. Незважаючи на сповільнення, це другий кращий результат окремого кварталу за період 2017-2019 років. Таким чином, зростання за підсумками 9 місяців 2019 року становило 3,9% р/р. Це найшвидший темп зростання української економіки за 8 років.
НБУ прискорив зниження облікової ставки. Правління Національного банку України вирішило зменшити облікову ставку на 100 пунктів до 15,5% річних. Це рішення було зумовлене зниженням інфляції у вересні до 7,5% р/р та очікування подальшого дезінфляційного тренду. Зниження ставки з початку 2019 року вже сягнуло 250 пунктів. НБУ підтвердив ціль зниження облікової ставки до «нейтрального рівня» 8% річних у 2021 році за умови стійкого зниження інфляції до цілі 5%. Наступний перегляд облікової ставки відбудеться 12 грудня.
Інфляція сповільнилася до 7,5%. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у вересні зріс на 0,7% м/м. Це суттєво нижче за показник зростання рік тому (1,9% м/м), завдяки чому динаміка ІСЦ у річному вимірі різко сповільнилася з 8,8% р/р у серпні до 7,5% р/р у вересні. Сповільненню сприяла помірна динаміка цін на продовольчі товари, а також зниження цін на пальне у річному вимірі. Динаміка базового ІСЦ (очищений від волатильних товарних позицій) сповільнилася з 7,2% р/р у серпні до 6,5% р/р у вересні.
Україна продовжує обговорення 3-річної програми EFF із МВФ. Місія Міжнародного валютного фонду завершила роботу в Києві. У досить розлогому прес-релізі МВФ було підсумовано недавні позитивні зрушення у економіці та економічній політиці: зростання реального ВВП, дотримання відповідальної фіскальної та монетарної політики, гнучкість обмінного курсу, скорочення дефіциту поточного рахунку платіжного балансу у відношенні до ВВП, нарощування золотовалютних резервів, ухвалення реформаторського законодавства. Місія МВФ підтвердила початок переговорів з Україною про нову програму розширеного фінансування (EFF) тривалістю 3 роки. Фонд підкреслює, що важливим є збереження незалежності НБУ та мінімізації бюджетних втрат від підтримки банків.
Зростання української економіки прискорилося до 4,6%... У ІІ кварталі 2019 року реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 4,6% р/р, що є найкращим результатом за всю посткризову історію відновлення економіки (минулого разу реальний ВВП збільшився також на 4,6% р/р у IV кварталі 2016 року завдяки великому врожаю кукурудзи). Кумулятивне зростання української економіки за останні 4 роки перевищило 13%.
Інфляція стабілізувалася близько позначки 9%. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у липні скоротився на 0,6% м/м, що другий місяць поспіль було зумовлено сезонним зниженням цін на овочі. Проте минулого року липнева дефляція була трохи сильнішою, і тому зростання ІСЦ у річному вимірі у липні 2019 року навіть прискорилося з 9% до 9,1%. Динаміка базового ІСЦ залишається стабільною на позначці 7,4% р/р вже четвертий місяць поспіль.
Оцінку економічного зростання у І кварталі 2019 року покращено до 2,5% р/р. Темпи зростання споживчого попиту домашніх господарств прискорилися до 10,7% р/р. Інвестиційна складова зростала ще активніше: на 17,4% р/р. Водночас державне споживання скоротилося на 8,3% р/р. У галузевому розрізі найжвавіше зростали будівництво (на 27% р/р) та інші види послуг (+20% р/р). Обсяг ВВП України за останні чотири квартали сягнув 3,66 трлн. грн., або понад 134 млрд. доларів США.
Україна розмістила єврооблігації на 1 млрд. євро. Розміщення 7-річних єврооблігацій дасть уряду змогу пройти черговий пік платежів за зовнішнім державним боргом у вересні (у цей місяць уряд має сплатити кредиторам 1,6 млрд. доларів США без урахування платежів НБУ до МВФ).